لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

گزارش اجتماعی: جشن برداشت کرانبری در ماساچوست آمریکا


اریکا سلهسته، خبرنگار صدای آمریکا، ماساچوست

بلوبری، کرانبری و انگور کونکورد، تنها سه میوه ای هستند که صرفا محصول آمریکای شمالی هستند.

کرانبری، که در فصل پاییز برداشت می شود، به عنوان بخشی از غذای جشن های کریسمس و عید شکرگزاری در سنت مردم آمریکا جایگاه ویژه ای دارد.

بزرگترین مزرعه کرانبری جهان، در ویرهام در ماساچوست قرار دارد.

در حالی که پیشینه جشن های عید شکرگزاری آمریکا به بیش از ۳۸۰ سال پیش باز می گردد، جشن برداشت کرانبری، سنت عید شکرگزاری جدیدی است که در ماساچوست برگزار می شود.

جف لافلور، مدیر اجرایی انجمن کشت کاران کرانبری می گوید: « طی پنج سال گذشته، مردم سراسر ایالات متحده و دیگر نقاط جهان برای شرکت در تماشای جشن برداشت کرانبری، به بازار ای دی ، بزرگترین و قدیمی ترین مزرعه کرانبری دنیا می آیند. مردم عاشق این هستند که میوه های سرخ کرانبری شناور روی آب زلال و آبی را تماشا کنند. من فکر می کنم برداشت کرانبری، یکی از زیباترین تصاویر کشت محصولات کشاورزی در آمریکاست.»

تاک های کرانبری، که در زمین های پستی که به طور ویژه ساخته شده اند، زیر سطح آب، که تا زیر زانو عمق دارند، ناپدید می شوند.

در این روز آفتابی، زیر سقف آبی آسمان، دشت های سیلاب زده به جعبه های مداد شمعی می مانند، رنگ های زرد و سبز براق کشت کاران در باتلاق ها می غلطند و میلیون ها کرانبری کوچک و قرمز در سطح آب پدیدار شده و شهر فرنگی از رنگ های براق و شفاف تشکیل می شود.

مایک هوگان، مدیر اجرایی بازار ای. دی می گوید: « فصل برداشت برای من بهترین موقع سال است. در باتلاق ها سیلاب ایجاد می کنیم تا میوه ها رشد کنند و بعد از تجهیزات ویژه ه ای استفاده می کنیم تا میوه های کرانبری را از تاک ها جدا کنیم. کرانبری ها دانه های کوچک و نقطه های هوا در خود دارند که سبب می شود روی آب شناور شوند و به این ترتیب می توانیم آن ها را از روی آب جمع کنیم. به همین دلیل است که برداشت آن ها از روی سطح آب آسان تر است. بقیه سال که باید از آب و ماسه، آفت زدایی کنیم و ساختارهای ریشه ای گیاه را تقویت کنیم ، کار سخت تر است.

طی جشن برداشت کرانبری در بازار ای. دی بازدید کنندگان از غذا ، بازی های تفریحی و سرگرمی های نزدیک به غرفه هایی که به کلبه های مزرعه ای شبیه اند، لذت می برند و سپس با اتوبوس به باتلاق های کرانبری می روند.

وقتی به آنجا می رسند، می توانند برای این که کرانبری ها را از نزدیک تماشا کنند، نزدیک آب بروند و از بالای یک سکو دید بهتری داشته باشند. حتی می توانند برای دید بهتر نسبت به مراحل برداشت، سوار هلیکوپتر شوند.

بومیان آمریکا برای اولین بار کرانبری را به بازدیدکنندگان اروپایی شناساندند.

جف لافلور، مدیر اجرایی انجمن کشت کاران کرانبری می گوید: « به این دلیل که کشورهای مستعمره، میوه ای شبیه کرانبری را ندیده بودند، برای نامگذاری آن از دانش خود استفاده کردند. آن ها فکر می کردند شکوفه های گل کرانبری شبیه سر جرثقیل است بناراین آن ها را توت جرثقیل نام گذاشتند و در نهایت نام این میوه به کرانبری تغییر کرد.»

بنا به گفته مایک هوگان، هر اسمی که روی این میوه گذاشته شود، هیچ محصول دیگری همچون کرانبری خوب نیست.

وی می گوید:« کرانبری ، به ویژه وقتی رسیده می شود، تند و ترش است. تعداد اندکی از مردم بدون افزودن ادویه و یا شکر آن را می خورند. »

بخش بزرگی از کرانبری های موجود در بازار ای. دی برای تولید آب میوه، سس و یا کریزین، که شبیه کشمش خشک و شیرین است، مورد استفاده قرار می گیرد.

این شرکت یکی از ۶۰۰ شرکت کشت کرانبری در سراسر آمریکا و کاناداست که زیر مجموعه ای از شرکت اوشن اسپری، بزرگترین تولید کننده محصولات کرانبری در سراسر دنیاست.

هوگانز می گوید:« همه کشت کاران کرانبری در بخش شمالی آمریکای شمالی قرار دارند و علت این که کرانبری فقط در بخش های خاصی از جهان کشت می شود این است که رشد این محصول نیازمند آفتاب و درجه حرارت مشخصی است که گیاه و میوه کرانبری، در طی روز در آن قرار می گیرد و در شب ها نیازمند هوای خنک تر است. شب های خنک عامل رنگ سرخ، شیرینی و یا مزه ترش و شیرین کرانبری است.»

این روزها انواع و اقسام کرانبری پرورش داده می شوند.

در تاکستان های این بازار که قدمت صد ساله دارد، توت های کرانبری کوچک و قدیمی کشت می شود که برای مردم آمریکا آشنا تر است.

برای سال های طولانی، وقتی مردم آمریکا به کرانبری فکر می کردند، آن را میوه غذای ویژه شب کریسمس و یا عید شکرگزاری می دانستند.

در واقع، یک خانواده معمولی آمریکایی برای وعده غذایی تعطیلات و عیدهای ویژه یک بسته کرانبری خریداری می کند. به این معنای ۵۳ میلیون بسته کرانبری و یا ۱۵ هزار تراکتور بارکش استفاده می شود.

در ضمن کرانبری نه تنها مزه غذا را بهتر می کند بلکه به زیبایی تزیینات تعطیلات سنتی، مثل درخت کریسمس و یا آویختن به پرده ها می افزاید.

مایک هوگان خاطر نشان می کند: « این روزها، کرانبری در سراسر سال بخشی از مواد غذایی منازل است و پژوهش های محققان طی دهه گذشته نشان داده که کرانبری سرشار از مواد آنتی اکسیدان است که نقش مهمی در پیشگیری از بیماری قلب و بعضی از انواع سرطان ها بازی می کند.»

پژوهش ها ثابت کرده اند که کرانبری از جنبه های بسیاری برای سلامت جسم مفید است.

جف لافور، رییس انجمن کشت کاران کرانبری به ویژگی های ضد چسبندگی این میوه اشاره می کند و می گوید: « تحقیقات نشان داده که کرانبری به این دلیل که از چسبندگی میکرب به روده پیشگیری می کند، در جلوگیری از عفونت مجاری ادرار و مثانه بسیار موثر است. ویژ گی های ضد چسبندگی کرانبری در ضمن خاصیت ضد سرطانی و پریودونتال بسیار قوی به آن داده است. بنابراین منافع و مزایای کرانبری آن قدر بسیار و متعدد است که ارتقای استفاده از آن در صنعت کشت در مسیر تازه ه ای قدم گذاشته است.»

در تلاشی به منظور کشف ویژگی های خاص کرانبری برای سلامت جسم، موسسه کرانبری، پژوهش جدیدی در مورد خاصیت های ضد پیری آن انجام داده که احتمالا به محافظت از مغز نسبت به آسیب های عصبی و بهبود پیامدهای از دست دادن مهارت های شناختی و حرکتی کمک خواهد کرد.

بنابراین، در حالی که کرانبری بخش مهمی از جشن های عید شکرگزاری مردم آمریکاست، در ضمن به مردم سراسر جهان انگیزه دیگری برای شکرگزار بودن سلامتی خود می دهد.


XS
SM
MD
LG