لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۳

گزارش اقتصادی: محبوبیت فزاینده یک بانک اسلامی در کنیا


کیتی ماجتنی، خبرنگار صدای آمریکا، نایروبی

بانک اسلامی در کنیا از پشتوانه قدرتمندی برخوردار است و مشتریان بانک از رعایت قوانین اسلامی در آن خشنودند. بانک آفریقایی خلیج، اولین بانک اسلامی در کنیاست که به طور کامل بر اساس قوانین شریعت اسلامی عمل می کند.

خدمات و محصولات این بانک، بر اساس مقررات اسلامی می باشد و دریافت بهره را ممنوع کرده است. این بانک بین مسلمانان بسیار محبوب است. گفته می شود مسلمانان، ده درصد جمعیت ۳۷ میلیونی کنیا را تشکیل می دهد. حتی مشتریان غیر مسلمان نیز از این بانک استقبال کرده اند.

یکی از شعبه های بانک آفریقایی خلیج در منطقه ای در نایروبی، ایست لایگ نام دارد.

بسیاری از شهروندان ایست لایگ، مسلمانانی هستند که از نایروبی به این شهر کوچ کرده اند.

ابدی ساهال، یکی از مشتریان بانک می گوید او و همسایه هایش از این که ناچار نیستند برای امور بانکی خود به بانک های معمولی مراجعه کنند و یا پول هایشان را در منزل مخفی کنند، بسیار خشنودند.

ساهال می گوید:« واقعیت این است که ایست لایگ تا به حال بانک اسلامی نداشته است. ما یک جامعه مسلمان در این شهر هستیم که به این دلیل که بانک های دیگر بهره می گیرند، تمایلی به کار کردن با آن ها را نداریم. بنابراین از افتتاح این شعبه بانک اسلامی خیلی خوشحالیم. »

بانک آفریقایی خلیج، اولین بانک در کنیاست که بر اساس مقررات اسلامی است و طبق قانون شریعت از مشتریان خود بهره نمی گیرد و مقررات و خدمات آن بر اساس قوانین اسلامی است. بانک های اسلامی، به مشتریان خود پول قرض نمی دهند و در عوض در صورت نیاز به مشتریان خود دارایی ارایه می کنند.

ناجکول حسن، رییس بانک آفریقایی خلیج می گوید: « به جای پول قرض دادن، بانک برای ساختن خانه با مشتریان خود شریک می شود و یا به صورت مشارکتی خانه می خرد و اگر مشتریان برای کارخانه خود به مواد خام نیاز دارند، بانک برای آن ها مواد خریداری می کند. یا به صورت قسطی به آن ها می فروشد. تا زمانی که مشتریان بدهی های خود را بپردازند، بانک و مشتری، به صورت مشترک مالک خانه ، اتومبیل و دیگر دارایی ها خواهند بود.»

بانک اسلامی می گوید از مشتریان خود بهره نمی گیرد و بخش اندکی از قیمت این دارایی ها سود بانک محسوب می شود. مشتری هایی که در این بانک حساب افتتاح می کنند، بر اساس فرمول از پیش تعیین شده، سهمی از سود بانک را دریافت می کنند.

فتحهیا محبوب، که در شعبه بانک اسلامی ایست لایگ کار می کند می گوید: « حتی بدون این که بانک تبلیغ کند، مشتری ها به این بانک مراجعه می کنند و ما روزانه حدود ۰۱ یا ۱۵ یا ۲۰ حساب جدید باز می کنیم. مشتری ها ما را از خوشان می دانند».

حسن، رییس بانک اسلامی آفریقایی خلیج می گوید اگر متوجه باشیم که خدا همه جا حضور دارد و همواره ناظر اعمال ماست، فقط به منافع خود فکر نمی کنیم. حتی اگر این حرفه برای من سودی نداشته باشد، هدف شخصی من خدمت است و می دانم که خداوند ناظر و شاهد اعمال ماست.

XS
SM
MD
LG