لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

در جلسه دو روزه وزیران دفاع ناتو در کانادا وضعیت امنیت افغانستان مطرح می شود


رابرت گیتس این موضوع را روز جمعه در کانادا، در جلسه دو روزه وزیران دفاع هفت کشور دیگرعضو ناتو که سربازانی در افغانستان دارند، عنوان کرد.

مقامات پنتاگون می گویند وزیر دفاع امریکا نگران آن است که استراتژی جاری بجای هماهنگ ساختن کوشش های منطقه ای برای نبرد با شورشی که از مرزهای ایالتی می گذرد، بر هدف های امنیتی در ایالت های انفرادی متمرکز باشد.

در شدیدترین خشونت، مقامات می گویند راننده انتحاری یک اتومبیل بمب گذاری شده در حمله ای در جنوب افغانستان، سه غیر نظامی را کشت و چهار سرباز افغان را مجروح کرد.

معاون فرمانداری زابل روز جمعه گفت مهاجم اتومبیل را در مدخل یک پایگاه نظامی منفجر کرد.
در نقطه ای دیگر، ارتش آمریکا می گوید نیروهای افغان و ائتلاف در نبردی در شمال کابل در روز پنجشنبه، چهار شورشی را کشتند.

نبرد در ایالت کاپیسا و زمانی درگرفت که سربازان در جستجوی ستیزه گران عضو جناح حزب اسلامی برهبری گلبدین حکمتیار بودند.

حکمتیار یک رهبر چریکی پرحاذبه و با تجربه است که در نبرد با نیروهای اشغالگر شوروی در دهه ۱۹۸۰مشهور شد، اما در دهه ۹۰با قدرت گرفتن طالبان افغانستان را ترک کرد. گروه او اخیرا مسئولیت تعدادی از حملات مرگبار به نیروهای ائتلاف و دولت افغانستان، از جمله شبیخونی در ماه اوت در نزدیکی کابل را که موجب مرگ ۱۰سرباز فرانسوی شد، بر عهده گرفت.

دراین میان، هیاتی از سوی ۱۵کشورعضو شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه برای یک ماموریت یک هفته ای حقیقت یابی رهسپار افغانستان شد. سرپرستی هیات را سفیر ایتالیا در سازمان ملل متحد برعهده دارد.
XS
SM
MD
LG