لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

عراقی های خشمگین در اعتراض به پیمان امنیتی بغداد و واشنگتن پیکره پارچه ای جورج بوش را آتش زدند


عراقی های خشمگین از پیمان امنیتی پیشنهادی با ایالات متحده ، روز جمعه در تطاهراتی در بغداد پیکره پارچه ای پرزیدنت بوش را لگدکوب کردند و سوزاندند. هزاران نفر از پیروان مقتدی صدر در میدان فردوس جمع شدند، و پیکره را در همان محلی که در سال ۲۰۰۳، سربازان امریکائی و عراقی مجسه صدام حسین را پایین کشیدند، بدار آویختند.

معترضین، پیمان امنیتی را " شرم آور" و " تحقیر کننده" نامیدند. مقتدی صدر، که گفته می شود در ایران بسر می برد، در پیامی برای جمعیت گفت او به بیرون رفتن نیروهای امریکائی کمک خواهد کرد.

قانونگزاران طرفدار صدر در پارلمان، جلسه را که در آن متن پیمان قرائت می شد برهم زدند. این پیمان، اگر آنگونه که انتظار می رود، بتصویب دولت برسد، به ارتش امریکا اجازه خواهد داد سه سال دیگر در عراق باقی بماند.

کاخ سفید گفته است نیازی نیست قانونگزاران پیمان را تصویب کنند. برخی از اعضای کنگره نسبت به سری بودن توافق، که متن انگلیسی آن هنوز رسما منتشر نشده است، شکایت می کنند.

این پیمان جایگزین ماموریت سازمان ملل متحد، که ماه آینده منقضی خواهد شد، می شود، و ایجاب می کند سربازان امریکائی تا ژوئن آینده از شهرهای عراق خارج شوند. تمام سربازان ناچار خواهند بود تا پایان سال ۲۰۱۱کشور را ترک کنند. یپمان همچنین پیمانکاران خصوصی را که در عراق کار می کنند، مشمول قوانین محلی می سازد.

XS
SM
MD
LG