لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

گزارش تحلیلی: نمایشگاه مطبوعات؛ فرصتی برای تبلیغ به سود محمود احمدی نژاد


دو عکس از چهره محمود احمدی نژاد را در یک قاب قرار داده اند. یکی با محاسن مشکی و دیگری با محاسنی به سپیدی گراییده. پایین چهره جوانتر نوشته شده : " سال ٨۴، آغاز دوره ریاست جمهوری" و زیر دیگری آمده : " سال ٨٧، سفرهای استانی". این ها تصاویری از نمایشگاه عکس " انقلاب اسلامی و دستاوردهای دولت نهم " است که در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات در تهران برپا شده است.

نمایشگاهی که ظاهرا فرصتی برای دولت نهم و شخص رئیس جمهوری فراهم آورده تا در کنار برنامه های متعدد تلویزیونی و گزارش های بی شمار مطبوعاتی ، به تبلیغ عملکرد بحث برانگیز خود طی سه سال و اندی گذشته بپردازند.

در این نمایشگاه عکس که همزمان با نمایشگاه بین المللی مطبوعات از ۲۶ آبان ماه به روی مخاطبان گشوده شده ، ۱۲۰قطعه عکس رنگی و سیاه و سفید از فعالیت های آقای احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری به ویژه سفرهای استانی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. تصاویری که همگی حاصل فعالیت های عکاسان خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ،ایرنا، است.

با یک نگاه گذرا به تصاویر این نمایشگاه می شود فهمید که برپا کنندگان آن کوشیده اند تا با انتخاب عکس هایی که رئیس جمهوری اسلامی را مدام در حال جنب و جوش نشان می دهند و نیز ابراز احساسات هواداران ایشان ، به زعم خود کارنامه موفقی از سه سال و اندی فعالیت وی در معرض دید مخاطبان قرار دهند.

در تصاویر بسیاری شاهد فریاد ها ، گریه و حتی ضجه زنان و کودکان ایرانی در مناطق محروم کشور هستیم که از مواجهه با محمود احمدی نژاد دچار غلیان احساسات شده اند.

یا در آثاری که ظاهرا با هدف مردمی معرفی کردن آقای احمدی نژاد به نمایش در آمده اند ، از نشست و برخاست ایشان با طبقات فرو دست جامعه باخبر می شویم . برای نمونه در عکسی رئیس جمهوری اسلامی را نظاره گریم که روی زمین نشسته و مشغول تناول غذا همراه چند کودک است. پایین تصویر این عبارت به چشم می خورد :" رئیس جمهوری همراه ایتام."

در تصویری دیگر با پدر فرتوتی در یک روستای محروم مواجه ایم که با حالتی غمگین عکس فرزند شهید خود را به آقای احمدی نژاد نشان می دهد.

اما شاید در کنار این تصاویر ، عکسی که حاکی از تلاش یک روحانی اهل سنت در آق قلا ( استان گلستان) برای پوشاندن کت بر پیکر محمود احمدی نژاد است ، قابل توجه تر باشد.

اما نمایشگاه " دستاوردهای دولت نهم " در شرایطی برپا شده است که انتقادهای برخی از نماینگان مجلس از سفرهای استانی پرهزینه هیئت دولت و محقق نشدن وعده های داده شده به مردمان مناطق محروم ، بیش از پیش شنیده می شود.

داریوش قنبری ، نماینده ایلام ، با انتقاد از هزینه های هنگفت سفرهای استانی دولت نهم و عدم تحقق وعده های رئیس جمهوری در این سفرها ، گفته است: هزینه هر سفر استانی آقای احمدی نژاد در دور اول حدود پانصد میلیون تومان بوده است . این هزینه به غیر از بودجه ای است که در اختیار برخی از نهادها همچون کمیته امداد و بهزیستی برای پاسخ به نامه های مردمی در سفرهای استانی در نظر گرفته می شود.

به گفته نماینده ایلام ، در هر سفر استانی هیئت دولت نامه های مردمی بسیاری که تقاضای کمک مالی ، اشتغال ، وام و . . . دارند جمع می شود که ریاست جمهوری برای آنکه این تقاضا ها بدون پاسخ نباشند برای هر نامه حدود ۵۰ تا صد هزار تومان پرداخت می کند.

به گفته آقای قنبری هرچه به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم ، وعده ها به مردم در این سفرها چند برابر می شود. به طور مثال ، اگر در سفر به ایلام وعده ساخت هشت کارخانه را داده اند ، در سفر به لرستان اعلام کرده اند ۳۵ کارخانه بزرگ می سازند.

یکی از بازدیدکنندگان سایت داخلی فردا نیوز ، پس از مواجهه با تصویر " احمدی نژاد بدون شرح!" بر روی این تارنما ، چنین پیغام گذاشته است : " من کارمندم و دو کار دیگه غیر از کار اداری دارم ولی نمی توانم زندگی زن و بچه ام را تامین کنم. احتمالا ایشان بخاطر ایناست که اینقدر زود پیر شدن!"

XS
SM
MD
LG