لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

کاندوليزا رايس: آمريکا به پشتیبانی از کوششهای مذاکرات صلح بين اسرائيل و فلسطينيان ادامه خواهد داد


کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا در یک کنفرانس خبری در شهر جنین در کرانه غربی گفت: اسرائيل و فلسطینیان به مذاکرات صلح همچنان پای بند هستند، و ایالات متحده به پشتیبانی از کوشش های آنها ادامه خواهد داد.

خانم رایس گفت : هرچند صلح هنوز بدست نیامده، اما فاصله رسیدن به آن کوتاه شده است.

بهبود شرایط برای فلسطینیان و مردم اسرائيل و ساختن نهادهای حکومت آینده فلسطینی، دو عنصر روند صلحی بودند که پرزیدنت بوش آنرا در نوامبر سال پیش در شهر آناپولیس، در ایالت مریلند، آغاز کرد. کاندولیزا رایس برای آگاهی از پیشرفت هایی که تا کنون در این دو جبهه صورت گرفته است، به جنین در شمال کرانه غربی رفت.

تا همین اواخر، جنین یک منطقه ممنوعه برای شخصیت های خارجی بود. در سال ۲۰۰۲، آنجا صحنه نبرد خونینی بود، که تلفاتی زیاد ببار آورد و نیمی از شهر را ویران کرد. با این حال، جنین امروز نماد پیشرفت در مسیر صلح است – فعالیت های اقتصادی باز می گردد، و نیروهای امنیتی فلسطینی حکومت قانون را اجرا می کنند.

خانم رایس، در جریان دیداری از یک بیمارستان در کرانه غربی، که با کمک مالی ایالات متحده بازسازی شد، اعلام کرد آمريکا با تامین ۱۴ میلیون دلار برای اجرای پروژه های جدید، کمک های عمرانی به جنین را افزایش می دهد - آژانس آمريکائی توسعه بین المللی این پروژه ها را اجرا خواهد کرد. بخشی از پول برای بهبود تاسیسات زیر بنائی فعلی بکار خواهد رفت – از جمله، مرمت یا بازسازی جاده ها، بهبود و توسعه سیستم های آب رسانی، و بهبود پارک ها و مراکز عمومی. بخشی برای ساختن مدارس و کلاس های جدید، و تاسیسات ورزشی و محل هایی برای جوانان خرج خواهد شد. و بخشی نیز برای کمک به تقویت سیستم های جزائی و قضایی بکار خواهد رفت.

خانم رایس وزیر امور خارجه آمريکا، گفت: " از این که در جنین هستم و آنچه را مردم فلسطینی، حتی در شرایطی دشوار و بسختی بدست می آورند می بینم، خوشحالم. اینجا محلی برای امید و الهام است. و سرانجام، مکانی است که از آنجا حکومت فلسطینی جوانه خواهد زد. "
XS
SM
MD
LG