لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۶

گزارش هنری: میکی ماوس هشتاد ساله شد


این هفته در پارک های تفریحی دیسنی لند در مناطق مختلف جهان ازجمله کالیفرنیای جنوبی و توکیو، هشتادمین سالروز تولد «میکی ماوس» جشن گرفته شد.

میکی ماوس که معروفتری موش کارتونی جهان محسوب می شود، موشی است که اغلب مردم جهان او را به نام می شناسند. او در روز ۱۸ نوامبر ۸۰ سال شد. البته شکل ظاهری میکی ماوس از روز تولد تا کنون دچار تغییر و تحولات گوناگونی شده است. با این حال میکی ماوس هنوز پایدارترین و محبوب ترین سمبل محصولات خیالی دیسنی به شمار می رود.

میکی ماوس برای نخستین بار در سال ۱۹۲۸ در فیلم انیمیشن « کشتی دودی ویلی» بر روی پرده نقره ای ظاهر شد. در آن زمان شخصیت و شکل ظاهری میکی ماوس خیلی بیشتر از امروز شبیه به یک موش واقعی که امروز شاهد آن هستیم بود.

در سال های پس از نمایش این نخستین فیلم با شرکت میکی ماوس، این موش دوست داشتنی در فیلم های مختلف سینمایی و تلویزیونی دیگر نیز ظاهر شد و به زودی با افزایش طرفداران و دوستدارانی بی شمار، نه تنها یک کلوپ هواداران او به نام «میکی ماوس کلاب» تشکیل شد بلکه با تاسیس شرکت دیسنی و یک سازمان دهی منظم، علامت و نام میکی ماوس در صدر فرآوردهای تبلیغاتی این شرکت تازه قرار گرفت.

در مراحل بعدی، میکی ماوس یک رابطه عاشقانه هم با موش دیگری به نام «مینی» پیدا کرد که در واقع زوجه این موش محبوب می باشد. میکی و مینی اغلب در خیابان های دیسنی لند دست در دست هم در مقابل دوستداران خود ظاهر می شوند.

والت دیسنی، طراح کاریکاتوریست سرشناس، میکی ماوس را هنگامی خلق کرد که شرکت کوچک او در هالیوود دچار ورشکستگی مالی شده بود. اما موفقیت کم نظیر میکی ماوس همه این مشکلات را حل کرد و این موش کوچک توانست تبدیل به یکی از شناخته شده ترین نمادهای انیمیشن و معروفترین شخصیت کارتونی جهان شود.

والت الیاس دیسنی، متولد سال ۱۹۰۱، در طول دوران فعالیت هنری به عنوان تهیه کننده ، کارگردان، فیلمنامه نویس ، اجرا کننده صدای شخصیت های کارتونی، از جمله میکی ماوس و طراح انیمیشن بارها به دریافت جایزه اسکار نائل شد. معروفیت والت دیسنی بیشتر به خاطر تاثیراتی است که او بر بخش سرگرمی ها درصحنه سینمای آمریکا داشته است. والت دیسنی به همراه برادر خود روی دیسنی ، شرکت تهیه فیلم و برنامه های تلویزیونی والت دیسنی را پایه گذاری کردند.

شرکت والت دیسنی در مدت کوتاهی تبدیل به یکی از مهم ترین و سرشناس ترین شرکت های تهیه فیلم در جهان شد. امروز این شرکت بیش از ۳۵ میلیارد دلار در سال درآمد دارد.

والت دیسنی بیشترین معروفیت خود را از جهت ارائه ابتکارات تازه در انیمیشن و تهیه فیلم هایی با شرکت شخصیت های ساختگی و خیالی ملموس و محبوب به دست آورده است.

والت دیسنی و هنرمندانی که با او همکاری داشته اند در طول سال ها توانسته اند شخصیت های کارتونی بیشماری را برای فیلم و تلویزیون خلق کنند که اغلب این شخصیت ها به طور روزانه در زندگی مردم از سراسر جهان جلوه گر بوده اند. اما شخصیت میکی ماوس که برخی آن را وجود دیگر والت دیسنی یا یار و شفیقی درونی و برخاسته از ضمیر ناخود آگاه او می دانند مکان ویژه ای در میان این آثار پیدا کرده است.

والت دیسنی در طول دوران فعالیت هنری خود 59 بار نامزد دریافت جوایز اسکار شد و توانست ۲۶ جایزه اسکار را از آن خود سازد. او هنوز هم به عنوان فردی با بیشترین تعداد نامزدی و دریافت جایزه اسکار صاحب رکورد است. والت دیسنی 5 بار نیز توانست برنده جایزه تلویزیونی امی شود.

امروزه نام والت دیسنی که پیوندی ناگسستنی با میکی ماوس، موشی که او خالق آن بوده است دارد بر سر در محبوب ترین پارک های تفریحی جهان یعنی دیسنی لند و دیسنی ورلد در کشورهایی چون ایالات متحده، فرانسه، ژاپن و چین قرار دارد.

والت دیسنی در سال ۱۹۶۶ در ۶٥ سالگی به علت ابتلا به بیماری سرطان ریه درگذشت.

XS
SM
MD
LG