لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

نیويورک تايمز: ايران اورانيوم کافی برای ساختن يک بمب اتمی انبار کرده است


یک روزنامه آمریکائی گزارش می دهد کارشناسان بر این عقیده هستند ایران اورانیوم به اندازه ای که در صورت غنی شدن برای ساختن یک اسلحه اتمی کافی باشد، انبار کرده است.

نیویورک تایمز به نقل از کارشناسانی که با آنها مصاحبه کرده است می نویسد، ایران پیش از آن که بتواند اسلحه ای بسازد، ناچار است سوخت اتمی را پالایش کند و آنرا برای قرار دادن در یک کلاهک آماده سازد. آنها اضافه می کنند روشن نیست آیا ایران واقعا می داند بمب را چگونه طراحی کند یا نه.

اساس ارزیابی کارشناسان، گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی است که در آن گفته می شود تا اوائل ماه جاری ایران ٦۳۰ کیلوگرم اورانیوم با غلظت پائین تهیه کرده بود؛ این مقدار برای ساختن یک بمب کافی است.

یکی از دانشمندان می گوید انبار کردن اورانیوم بر این موضوع که ایران در مسیر ساختن تسلیحات اتمی حرکت می کند، تاکید می گذارد.

اورانیوم با غلظت پایین برای تامین سوخت رآکتورهای اتمی استفاده می شود و برای به کار رفتن در یک کلاهک اتمی، باید تصفیه شود و در حالت بسیار غنی شده قرار گیرد.

برای چنین کاری، به گفته کارشناسان، ایران ناچار خواهد بود سانتریفیوژ هایی را که برای غنی سازی اورانیوم به کار می روند تقویت کند.

ایران می گوید قصد ندارد از توانائی اتمی خود برای ساختن اسلحه استفاده کند. اما کشورهای غربی نگران آن هستند که مقاصد تهران نظامی باشد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در کوشش برای بازداشتن ایران از غنی سازی اورانیوم، تحریم هایی را وضع کرده است. اما گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران تحریم ها را نادیده گرفته و ارائه اطلاعات مربوط به فعالیت هایش را متوقف ساخته است.

محمد سعیدی، معاون امور بين الملل سازمان انرژی اتمی ايران، روز چهارشنبه گفت آژانس اجازه دارد در چارچوب پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی از تاسیسات اتمی ایران بازدید کند.

XS
SM
MD
LG