لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

قيمت  شاخص های عمده بازار بورس آمريکا به پائينترين ارزش خود در پنج سال گذشته رسيد


پيش بينی تنزل مجدد نرخ اصلی بهره های بانکی، و پيش بينی بانک مرکزی آمريکا مبنی بر آنکه رکود اقتصادی آمريکا احتمالاً تا شش ماه ديگر ادامه خواهد يافت و درصد بيکاران را بالا خواهد برد، قيمت شاخص های عمده بازار بورس آمريکا را به پائينترين ارزش خود در پنج سال گذشته رساند.

ميانگين سهام داو جونز، معروف ترين شاخص صنعتی آمريکا، روز گذشته با از دست دادن ۴۲۷ واحد، پنج در صد از قيمت خود را از دست داد. اس اند پی S&P که از سهام ۵۰۰ شرکت بزرگ مالی، صنعتی، حمل و نقل، و انرژی امريکا تشکيل ميشود، و بعنوان معتبرترين نمودار وضع اقتصادی کشور شناخته شده است، ۵۳ واحد به زير رفت و بيش از ۶ درصد بهای خود را از دست داد. و اين در حاليست که سبد نزدک، که متشکل از سهام شرکت های فن آوری آمريکاست، با از دست دادن ۹۷ واحد قيمت خود را نزديک به هفت درصد کاهش داد.
سقوط ارزش سهام آمريکا باعث فروش ناگهانی، و در نتيجه، افت ارزش سهام در بازارهای بورس آسيا و اروپا شد.

داريوش کوالچيک، برنامه ريز ارشد شرکت سرمايه گذاری سيمور اعتقاد دارد نگرانی فزاينده از مشکلات مالی کارخانه های اتومبيل آمريکا و احتمال عدم کمک مالی دولت به اين شرکت ها وبحرانهای مالی جهان از عوامل عمده سقوط سهام در بازارهای بورس شده است.

در پی انتشار گزارش کسری مبادلات تجاری ژاپن برای سومين ماه متوالی، و اعلام رکود اقتصادی آن کشور، نيک ای توکيو ۵۷۰ واحد از دست داد. در همين حال، از ارزش سهام هنگ سنگ هنگ کنگ نيز ۵۰۷ واحد و اسکس استراليا بيش از ۴ درصد کاسته شد. و اين در حاليست که قيمت سهام کاسپی کره جنوبی برای هشتمين روز متوالی سرازير شد و امروز ۶۸ واحد از دست داد و ارزش برابری وون واحد پولی آن کشور نيز به پائين ترين حد خود در ده سال گذشته رسيد. کاسپی در سال جاری ۵۰ درصد ارزش خود را از دست داده است.

در دادو ستدهای نيمروز بازارهای بورس اروپا نيز شاهد کاهش ارزش سهام بودند. شاخص مالی تايمز لندن ۶۲ واحد سی ای سی پاريس ۷۹ واحد، و داکس فرانکفورت ۷۷ واحد از دست دادند.

XS
SM
MD
LG