لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

نخستین زن برای کابینه رئیس جمهوری منتخب آمریکا برگزيده شد


بنا بر گفته منابع دموکرات جانت ناپولیتانو Janet Napolitano فرماندار ایالت آریزونا از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، برای تصدی وزارت امنیت داخلی انتخاب شده است.

خانم ناپولیتانو از شروع فعالیت آقای اوباما برای ریاست جمهوری آمریکا از وی حمایت کرده و تنها فرمانداری است که رسماً در گروه انتقال دولت فعلی به دولت آینده خدمت میکند.

خانم ناپولیتانو در سال ۲۰۰۶ میلادی برای دومین بار از سوی مردم به سمت فرمانداری ایالت آریزونا انتخاب شد. شبکه خبری سی – ان – ان برای نخستین بار این خبر را ديروز (چهارشنبه) منتشر کرد هر چند که هنوز از سوی سخنگوی فرمانداری ایالت آریزونا در این باره مطلبی گفته نشده است.

فعالیت های خانم ناپولیتانو در مسائل مربوط به مهاجرت، که یکی از مسائل عمده روز در سیاست داخلی آمریکاست، حتی مورد توجه سایر فرمانداران نیز قرار گرفته است.

وی اولین فرمانداری بود که خواستار تاًمین امنیت مرزهای آمریکا با مکزیک توسط نیروهای گارد ملی شد. علاوه بر آن، خانم ناپولیتانو نخستین زنی است که در سال ۲۰۰۶ میلادی به ریاست انجمن ملی فرمانداران آمریکا انتخاب شده است.

جانت ناپولیتانو همچنین تنها زنی است که قبل از انتخاب به سمت فرمانداری آریزونا همزمان در دو سمت مختلف انجام وظیفه میکرده است، در سمت وکیل دولت آمریکا و همچنین دادستان کل در ایالت آریزونا.

XS
SM
MD
LG