لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

با موافقت روسیه، آلمان از طریق آن کشور تدارکات و تجهیزات نظامی به افغانستان حمل می کند


روسیه می گوید به آلمان اجازه خواهد داد از طریق خاک روسیه اسلحه و تجهیزات برای سربازان خود در افغانستان حمل کند.

وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت مسکو تصمیم گرفته است به ارتش آلمان اجازه دهد تدارکات را با هواپیما و ترن از طریق روسیه حمل کند، زیرا می خواهد به همکاری با ناتو در مورد افغانستان ادامه دهد و آنرا تقویت کند. وزارت امور خارجه می گوید این نخستین بار است که روسیه چنین اقدامی را تصویب کرده است. روسیه از ماه آوریل اجازه داده است تدارکات غیر نظامی از خاک آن کشور فرستاده شوند، اما تا کنون تسلیحات و جنگ افزار نظامی حمل نمی شد.

در حال حاضر، سه چهارم تدارکات برای نیروهای امریکا و ناتو در افغانستان از راه زمین از طریق پاکستان حمل می شود. اما این خطوط تدارکاتی اخیرا هدف حملات ستیزه گران در هر دو سوی مرز افغانستان قرار گرفته اند.

افزایش تهدید واشنگتن و متحدان آن در ناتو را ناچار ساخته است درجستجوی مسیرهای انتقالی دیگری از طریق شمال برآیند.

وزارت امور خارجه روسیه می گوید توافق با ارسال تجهیزات، در دیدار دیمیتری مدودف رییس جمهوری و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، در ماه گذشته در سنت پیترزبورگ بدست آمد. مناسبات روسیه با ناتو در جریان جنگ با گرجستان در ماه اوت بشدت تیره شد.

استفاده از خاک روسیه برای انتقال تدارکات به افغانستان، یک اقدام نمادی نیز هست. در جریان اشغال کشور بوسیله اتحاد شوروی در دهه ۱۹۸۰، مجاهدین ضد شوروی که از حمایت غرب برخوردار بودند، اغلب به خطوط تدارکاتی شوروی حمله می کردند.

واشنگتن پست روز چهارشنبه گزارش داد، ایالات متحده برای ایجاد مسیرهای تدارکاتی به افغانستان، با گرجستان و چندین کشور آسیای میانه مذاکره می کند.

XS
SM
MD
LG