لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

گزارش هنری: ذره ای تسلی خاطر، تازه ترین فیلم جیمز باند و پرتحرک ترین فیلم ماجراجویانه روز


پنه لوپه پولو، خبرنگار صدای آمریکا

مبارزات پایان ناپذیر جیمز باند، برای انتخاب بین وسوسه های احساسی یا انجام وظیفه، یک بار دیگر به شکل تازه ترین فیلم از سری فیلم های جیمز باند از روی نوشته ایان فلمینگ نویسنده فقید بریتانیایی به روی پرده سینماها آمده است.

داستان فیلم تازه جیمز باند، با شرکت دانیل گرگ، بازیگر برجسته و خوشقیافه انگلیسی به نام «ذره ای تسلی خاطر» از یک ساعت پس از کشته شدن معشوقه این مامور مخفی، زیبارویی به نام وسپر آغاز می شود. او توسط جنایتکارانی شرور به قتل رسیده است

.

جیمز باند مصمم است تا هرچه زودتر قاتلان وسپر را پیدا کند، اما این انتقام کشی برخلاف خواست های رییس او در سازمان اطلاعات مخفی است که می ترسد باند در این راه دچار احساسات شده و تحت تاثیر احساسات خود در خشونت ورزی زیاده روی کند.

در یکی از صحنه های آغازین فیلم، رییس جیمز باند، با بازیگری جودی دنچ به او می گوید:« چیزی که من احتیاج دارم این است که بدانم می توانم به تو اطمینان کنم.» وقتی جیمز باند پاسخ می دهد:« و تو نمی توانی؟» رییس می گوید:« یک نفر باید خیلی خونسرد باشد که نخواهد انتقام کشته شدن کسی را که عاشقانه دوست می داشته بگیرد.»

با این حال جیمز باند، در حالیکه گیلاس خالی مارتینی به دست دارد و کت وشلوار شب نشینی اش از خون آغشته است اما می کوشد نشان دهد که انجام وظیفه برای او از همه چیز مهم تر است. اما آثار درد ودل شکستگی از چهره اش می بارد.

بنا برگفته کارگردان این تازه ترین فیلم جیمزباند، مارک فارستر، همین آسیب پذیری است که چهره ای از همیشه جذاب تر و دوست داشتنی تر به جیمزباند می دهد:« ما در فیلم ذره ای تسلی خاطر، با یک جیمز باند احساساتی تر و عمیق تر و انسانی چند بعدی روبرو هستیم

ردیابی ها، جیمزباند را به «هائیتی» و دختری به نام کامیل می رساند. این زن جوان ، زیبا و مصمم که نقش او را اولگا کوریلنکو بازی می کند نیز به نوبه خود به خاطر وقایعی که بر خانواده اش گذشته به دنبال انتقام کشی است

.

کامیل شاهد شکنجه و قتل مادر و خواهر خود بوده است که به دست یکی از رهبران سابق و دیکتاتور بولیوی کشته شدند. او مصمم است تا به هر شکلی که شده این فرد را پیدا کرده و به قتل برساند. اما می داند تنها راه نزدیک شدن به او از طریق معشوق خود دومنیک گرین است که در واقع شخصیت منفی اصلی فیلم محسوب می شود.

دومنیک گرین، رهبر یک جامعه مخفی است که می کوشد تمامی آب های آشامیدنی کره زمین را انحصاری کند. برای رسیدن به این هدف، او رژیم های دیکتاتوری دست آموخته ای را در کشورهای مختلف در سراسر جهان به وجود آورده است. اما جیمز باند و کامیل در نهایت نقشه های او را نقش بر آب می کنند.

یکی از تفاوت های عمده این تازه ترین فیلم جیمزباندی با فیلم های سابق این است که در آن، شخصیت زن فیلم برخلاف همیشه فقط نقش یک معشوقه را بازی نمی کند بلکه یک شریک واقعی در حمل اسلحه و جنگجویی مبارز است که پا به پای جیمزباند به جنگ و ستیز با دشمن برخاسته است.

دانیل گرگ در نقش جیمز باند بازی برجسته ای را ارائه می دهد. او بدون شک یکی از بهترین جیمزباندها را ارائه می دهد و وضعیت جسمانی به او اجازه می دهد که تمام بخش های خطرناک فیلم را شخصا بازی کند.

دانیل گرگ می گوید:« این سنتی ترین نوع بازیگری است که هنرپیشه ها از آغاز کار سینما انجام می داده اند. اگر به دوران فیلم های باستر کیتون و چارلی چاپلین بازگردید می بینید که آن ها هم همین کار را می کردند. این خود آن ها بودند که از پنجره به بیرون پرت می شدند نه آکتور جانشین

فیلم از وجود بازیگران درخشان دیگری چون جودی دنچ که نقش « ام » رییس خوش قلب جیمزباند را بازی می کند نیز برخوردار است اما در کل داستان فیلم

« ذره ای تسلی خاطر» خالی از هیجان و گاه یکنواخت است .هر چند این فیلم توانسته است به عنوان یک اثر بصری چشمگیر در سراسر دنیا از موفقیت گیشه برخوردار شود.

فیلمنامه فیلم تازه جیمزباند به زیبایی نوشته شده و فیلم از صحنه های ماجراجویانه گیرایی برخوردار است. صحنه هایی که ماموران در حالی که از گنبد های سبک رومی آویزان اند به یکدیگر تیراندازی می کنند. صحنه های جنگ طیاره ها در صحرا، یکی از ده ها صحنه پرسرعت، خشونت بار و خارق العاده است که از خواص فیلم های جیمزباندی محسوب می شود. اما سئوالی که در اینجا پیش می آید این است که فیلم بعدی جیمز باند چگونه خواهد توانست با فیلم ذره ای تسلی خاطر که در مسندی بالاتر از تمام فیلم های جیمز باند قرار گرفته است برابری کند؟

XS
SM
MD
LG