لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

لورا بوش حمله طالبان به دختران دانش آموز افغان را محکوم کرد


لورا بوش حمله طالبان به دختران دانش آموز افغان را محکوم کرد
لورا بوش حمله طالبان به دختران دانش آموز افغان را محکوم کرد

بسیاری از زنان جوان در افغانستان تصمیم دارند، حتی وقتی با حملات بالقوه مرگبار اعضای طالبان روبرو می شوند، به تحصیل ادامه دهند. در ماه جاری، چندین دختر در راه مدرسه در شهر قندهار هدف حمله قرار گرفتند. مهاجمان به صورت های دختران اسید پاشیدند، و سه نفر بشدت مجروح شدند.

دختران افغانستان، علیرغم خشونت، از بازگشت به مدرسه منصرف نخواهند شد. یکی از دانش آموزانی که اسید صورتش را سوزاند گفت: من تحصیلم را دنبال خواهم کرد. این نوع فعالیت های شورشیان مرا از ادامه تحصیل باز نخواهد داشت." دانش آموز دختر دیگری تصمیمی مشابه را ابراز داشت و گفت: "من ترسی ندارم. می خواهم طبیب شوم، و اگر به مدرسه نروم، آنگاه ناچار خواهم بود در خانه بمانم و کاری انجام ندهم."

لورا بوش، بانوی اول آمریکا، حمله علیه دختران دانش آموز را محکوم کرد. او گفت: "ادامه حملات تروریستی طالبان، پیشرفت هایی را که تاکنون در افغانستان بدست آمده است تهدید می کند."

در دوره رژیم اسلامگرای افراطی طالبان، که از ۱۹۹۶ تا ٢۰۰۱ بر افغانستان حکومت می کردند، زنان از حضور در مدرسه یا حتی خارج شدن از خانه ممنوع بودند. زنان پزشک احازه نداشتند طبابت کنند، و هیچ زنی مجاز نبود بکارهای سیاسی بپردازد.
اما امروز، زنان افغان، که از زیر فشار و سرکوب طالبان بیرون آمده اند، به مدرسه می روند، برای احراز مقامات سیاسی فعالیت می کنند، و بعنوان افسران پلیس خدمت می کنند. افغانستان بیش از ۶۰ قاضی زن و چهارصد روزنامه نگار زن دارد. زنان بیست و هشت درصد اعضای پارلمان را تشکیل می دهند، و بیش از شش میلیون کودک، از جمله دو میلیون دختر، به مدرسه می روند.
ایالات متحده و متحدانش برای ساختن مدارس بیشتر، که در آنها کودکان بتوانند بیاموزند، گشودن جاده های سراسری جهت گسترش بازرگانی و توسعه، و تامین بهداشت برای مردم افغانستان، با دولت کار می کنند.

خانم لورا بوش گفت: "مردم شریف در ایالات متحده و در سراسر جهان، اقدامات ناجوانمردانه و شرم آوری را که طالبان علیه دختران دانش آموز افغانستان مرتکب می شوند، محکوم می کنند."

XS
SM
MD
LG