لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۷

گزارش: ادامه منازعه در مورد حق ازدواج همجنسگرایان درکالیفرنیا


مایک اوسالیوان، خبرنگار صدای آمریکا، لس آنجلس

در جریان انتخابات اخیر، اهالی کالیفرنیا یکی از جنجال برانگیز ترین موضوعاتی را که تا کنون به صورت یک طرح پیشنهادی مورد رای گیری قرار گرفته است به تصویب رساندند. تصویب این طرح پیشنهادی در حقیقت نقطه پایانی است بر امکان ازدواج قانونی مردان و زنان همجنسگرا در ایالت کالیفرنیا.

دو طرح پیشنهادی مشابه نیز در ایالت های فلوریدا و آریزونا به تصویب رسید. در این رابطه تظاهرات همه جانبه ای علیه ممنوع ساختن ازدواج همجنسگرایان در شهرهای مهم ایالات متحده برگزار شده و دادخواهی هایی نیز برای تغییر این قانون تازه به دادگاه های مختلف ارائه شده است.

ممنوعیت ازدواج برای همجنسگرایان هم اکنون به صورت قانون تازه ای درآمده است اما مشاجرات و مباحثات برای تغییر این قانون، تازه آغاز شده است.

در ماه مه گذشته، دیوان عالی ایالت کالیفرنیا با باطل ساختن طرح پیشنهادی شماره ۲۲ درها را بر روی ازدواج قانونی همجنسگرایان گشود. این طرح پیشنهادی در انتخابات سال ۲۰۰۰ به رای گذاشته شده و تصویب آن به این معنا بود که ازدواج فقط هنگامی قانونی است که بین یک مرد و یک زن یا دو فرد از جنس مخالف با یکدیگر انجام شود.

دیوان عالی کالیفرنیا سپس این قانون مصوب سال ۲۰۰۰ را به این دلیل که باعث نقض حقوق برابر مردم می شود باطل خواند.

از تاریخ لغو این قانون و از اول ماه ژوئن تا کنون، بیش از ۱۸۰۰۰ زوج همجنسگرا در کالیفرنیا ازدواج کرده اند.

مخالفین ازدواج همجنسگرایان یک بار دیگر با بسیج یک کمپین تازه برای انتخابات نوامبر امسال، هزاران امضا از گوشه و کنار ایالت کالیفرنیا جمع کردند و آن را طرح پیشنهادی شماره ۸ نام گذاشتند. آن ها در نظر داشتند که این بار برای همیشه به مسئله قانونی ساختن ازدواج همجنسگرایان در این ایالت خاتمه دهند. با تصویب این طرح تازه و ایجاد یک قانون مکمل، یک بار دیگر معنی ازدواج در قانون اساسی ایالت کالیفرنیا به پیوند میان یک زن و یک مرد تغییر کرد. این طرح با موافقت ۵۲ درصد از رای دهندگان در ۴ نوامبر امسال به تصویب رسید.

اریک فیشر و همسر او ریچارد وست که روز اول جولای ازدواج کرده بودند به شدت مایوس شده اند: « ما آدم های خوش شانسی بودیم که توانستیم در این دوران کوتاه آزادی و هنگامی که پیوند قانونی برای همجنسگرایان مجاز بود ازدواج کنیم. بسیاری از افراد در این دوران هنوز آمادگی ازدواج نداشتند. ما از این بابت متاسف هستیم که این افراد دیگر هرگز چنین فرصتی را به دست نیاورند.»

این دادگاه های کالیفرنیا هستند که هم اکنون باید تصمیم بگیرند که آیا ازدواج هایی که بین افراد همجنسگرا از تاریخ اول ژوئن تا اول نوامبر امسال انجام گرفته قانونی است یا نه. جری براون، دادستان عالی ایالت کالیفرنیا معتقد است این ازدواج ها همچنان قانونی هستند:«من معتقدم که این ازدواج ها قانونی هستند اما تصمیم نهایی با دیوان عالی ایالتی است.»

در ایالات متحده آمریکا، دو ایالت ماساچوست و کانکتیکات اجازه ازدواج به همجنسگرایان را می دهند. در سه ایالت نیوجرسی، نیوهمپشایر و ورمانت نیز قانونی به نام پیوند شهری برای همجنسگرایان وجود دارد. بسیاری از ایالت های دیگر از جمله کالیفرنیا اجازه می دهند که دو فرد هم جنس بتوانند به عنوان مشارکت خانوادگی از امتیازات محدودی که ذمنحصر به زوج های معمولی است برخوردار باشند.

بیش از ۴۰ ایالت در آمریکا دارای ممنوعیت قانونی علیه ازدواج افراد همجنسگرا هستند.

در کالیفرنیا، تظاهرکنندگان به عنوان مخالفت با تصویب طرح پیشنهادی شماره ۸ به خیابان ها ریختند و در شهرهای شیکاگو، بوستون، پورتلند و دیگر شهرهای آمریکا نیز تظاهراتی به این منظور بر پاشده است.

در شهر پاسادینا در کالیفرنیا، زلدا کندی، کشیش سیاهپوست کلیسای اپیسکوپال قدوسین که از منتقدین حامیان طرح پیشنهادی شماره ۸ به شمار می رود می گوید:« نه. شما همگی در اشتباه هستید.»

کارشناسان سیاسی می گویند حضور رای دهندگان از گروه های اقلیت لاتین تبار و آمریکایی های آفریقایی تبار به تصویب طرح پیشنهادی شماره ۸ کمک کرد.

کندی که خود سیاهپوست است می گوید این مسئله او را غمگین کرده است:«هر اتفاقی که منجر به نقض حقوق برادران و خواهران ما باشد در دراز مدت بر روی ما نیز اثرات خود را خواهد گذاشت.»

تظاهرکنندگان در لس آنجلس خشم خود را نسبت به یکی از حامیان پرو پا قرص طرح پیشنهادی ۸، یعنی کلیسای مورمن ها، با برگزاری تظاهرات گسترده ای در مقابل این مرکز مذهبی نشان داده اند. مورمن ها بیشتر مخارج تبلیغات و پیشبرد این طرح را که چندین میلیون دلار می شد از هواداران خود جمع آوری کردند.

پاسخ کلیسا که شعبه اصلی آن در شهر سالت لیک سیتی در ایالت یوتاست به این تظاهرات این بوده است که تظاهرکنندگان نباید به دیگران بخاطر اعتقاداتی که دارند حمله کنند. این کلیسا در سایت اینترنتی خود نوشته است که اعضای آن مخالفتی با استخدام، حق مسکن یا استفاده از بیمه سلامتی برای افراد همجنسگرا ندارند بلکه فقط مخالف ازدواج قانونی آن ها هستند.

درک وایت فیلد و گری داله که در ماه سپتامبر در کالیفرنیا ازدواج کردند معتقدند افراد همجنسگرا هم چون همه آدم های دیگر به عنوان یک خانواده حق و حقوقی دارند و ازدواج برای آن ها همانقدر اهمیت دارد که برای افرادی از دو جنس مخالف: « همجنسگرا بودن یک انتخاب شخصی نیست بلکه ما به این شکل به دنیا آمده ایم.»

کشیش سوزان راسل از کلیسای اینتگریتی که از طرفداران حقوق همجنسگرایان می باشد می گوید تصویب طرح پیشنهادی شماره ۸ یک عقب نشاندن تاسف انگیز بود:« اما من مطمئن هستم که قوس تاریخ به سوی دربرگرفتن و گنجاندن همگان حرکت می کند. شاید این واقعه یک قدم به عقب باشد اما ما درصدد هستیم تا دو قدم بزرگ تر به جلو برداریم.»

گروه های مخالف تصویب این قانون تازه درحال ایجاد چهار طرح دعاوی هستند و می گویند همه تلاش خود را خواهند کرد تا این قانون تازه را باطل سازند. آن ها معتقدند این طرح پیشنهادی منعکس کننده خواست مردم است و بنابراین می توان در دادگاه آن را به چالش کشید.

XS
SM
MD
LG