لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۹

گزارش تحليلی: بشار اسد روز سه شنبه در دمشق ميزبان وزير امور خارجهء بريتانيا بود


ديويد ميليبند وزير امور خارجهء بريتانيا روز سه شنبه پيش از ديدار با رئيس جمهوری سوريه گفت سوريه بالقوه می تواند در حفظ يا برهم زدنٍ ثبات سياسی خاورميانه نقش بزرگی ايفا کند. آقای ميليبند که برای گفتگو با سران چند کشور خاورميانه، و تأکيد بر حمايت کشورش از روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان به منطقه رفته است، روز دوشنبه در گفتگو با محمود عباس رهبر فلسطينيان خاطرنشان کرد که روند صلح آناپوليس بدون پايبندی طرفين به ادامهء آتش بس به نتيجه نخواهد رسيد.

ديدار وزير خارجهء بريتانيا از خاورميانه در حالی صورت می گيرد که با از سرگيری تنش ها ميان حماس با دولت اسرائيل، تانک های اسرائيلی در حال ورود به نوار غزه مشاهده شده اند.

***

بشار اسد رئيس جمهوری سوريه روز سه شنبه در دمشق ميزبان وزير امور خارجهء بريتانيا بود. ديويد ميليبند در گفتگو با بشار اسد خاطر نشان کرد که سهم عمده ای برای سوريه در تثبيت اوضاع سياسی منطقه قائل است؛ و عقيده دارد آن کشور می تواند قدرتٍ حافظ ثبات سياسی، يا برهم زنندهء آن در خاورميانه باشد.

وزيرخارجهء بريتانيا که با همتای سوری اش وليد المعلم نيز ديدار کرده است در يک کنفرانس خبری گفت در ملاقات های متعددی که طی ١٨ ماه گذشته با وزير خارجهء سوريه داشته است، مسئوليت های منطقه ای آن کشور را – در قبال مبارزه با تروريسم، مسألهء عراق و روند صلح خاورميانه – به وی يادآور شده است.

ديويد ميليبند که برای پی گيری روند صلح خاورميانه – بر اساس توافقات کنفرانس صلح آناپوليس به منطقه رفته است، روز دوشنبه در رام الله با محمود عباس ملاقات کرد. در حالی که در هفته های اخير، از سرگيری تبادل آتش پراکنده ميان گروه حماس در غزه با اسرائيل صلح شکنندهء ميان طرفين را تا آنجا به خطر انداخته که اسرائيل تانک ها و خودروهای نظامی خود را از طريق مرز رفح در نوارغزه مستقر کرده است، محمود عباس در کنفرانس خبری مشترک با آقای ميليبند بر ضرورت حفظ و ادامهء آتش بس در غزه تأکيد کرد و گفت ادامهء آتش بس زندگی را برای فلسطينيان راحتتر می کند. آقای عباس از تمام گروه های فلسطينی خواست تا از هر عملی که ممکن است به شکستن آتش بس بيانجامد – از جمله راکت پراکنی هايی که حاصل آن تنها لطمه زدن به آرمان فلسطينيان است – بپرهيزند.

وزير خارجهء بريتانيا گفت کشورش اعتقاد دارد که هر دو طرف بايد به تعهداتی که در طرح «رهنمون صلح» پذيرفته اند، پايبند بمانند. آقای ميليبند به طور مشخص به توقفِ ساخت و ساز آبادی های يهودی نشين در کرانهء باختری رود اردن توسط اسرائيل اشاره کرد؛ و افزود ما به سهم خود می خواهيم همچنان از تصميم گيری ها و گفتگوهای دشواری – که آرمانهای فلسطينيان تنها از آن طريق محقق خواهد شد – حمايت کنيم.

در خبری از نوار غزه، در حالی که تانک ها و خودروهای نظامی اسرائيل در حال استقرار در نزديکی گذرگاه رفح و کرم شالوم هستند، و شاهدان عينی در حاشيهء مرزی نوار غزه می گويند تانک ها اقدام به تخريب مزارع کرده اند، در شهر غزه، امدادگران سازمان ملل متحد کار توزيع مواد غذايی برای صدها هزار نفر از ساکنان آن منطقه را از سر گرفته اند. اين مواد شامل برنج آرد، شکر و روغن می شود. اسرائيل روز دوشنبه با پايان دادن به تحريم ١٣ روزهء نوار غزه، اجازهء ورود نخستين محمولهء کمک های غذايی بين المللی را داد.

تحريم اقتصادی نوار غزه توسط اسرائيل، که در واکنش به راکت پراکنی های ستيزه جويان حماس به اجرا در آمد، آن منطقه را برای روزهای متوالی در خاموشی و گرسنگی فرو برد؛ و با واکنش منفی جامعهء بين المللی روبرو شد.

XS
SM
MD
LG