لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۶

گزارش: مردم در انتظار کریسمس برغم بحران مالی در جهان


با توجه به نزدیک شدن روزهای آخر سال میلادی، اروپا در پی تهیه و تدارک کریسمس است و بنظر نمیرسد که بحران جهانی اقتصاد تاًثیر چندانی در آن داشته باشد. در پاریس، لندن، برلن و کشورهای اروپای شرقی فروشگاه ها و مردم – هر دو - در انتظار رسیدن کریسمس هستند و خود را بیش از پیش آماده برگزاری جشن های کریسمس میکنند و هر چند که اثر مشکلات اقتصادی اخیر بر زندگی آنان دیده میشود، باز هم در پی خرید هدایائی بدرد بخور یا حتی دادن پول نقد به عنوان هدیه کریسمس هستند.

با این همه بنا بر پژوهش اخیر یک گروه مالی معتبر بنام Deloitte مردم در سال جاری کمتر از گذشته برای هدایای کریسمس و برگزاری جشن های مربوط به آن صرف هزینه خواهند کرد.

همین گروه میگوید در بریتانیا مردم هفت در صد کمتر از سال گذشته به خرید هدایا مبادرت خواهند کرد. یکی از شرکای همین گروه تحقیقاتی بر این نظر است که آنچه مردم در فرانسه به عنوان هدیه کریسمس خواهان آن هستند، فقط پول نقد است و میگوید، «ما همین گرایش را در سال گذشته نیز در اروپا دیده بودیم. وقتی شما از مشتری ها می پرسیدید که چه چیزی را برای هدیه کریسمس بیشتر ترجیح میدهید، پاسخ میدادند پول نقد.»

در لندن سخنگوی کمپانی New West End که در عین حال نماینده خرده فروش های بخش غربی لندن است، میگوید شکی وجود ندارد که امسال یکی از سخت ترین کریسمس ها برای مغازه داران در سراسر کشور و به ویژه در این بخش لندن خواهد بود. اکنون فروشنده ها بیشتر اجناس خود را در بیرون مغازه ها و در خیابان به معرض نمایش گذارشته اند و در قیمت ها نیز تخفیف داده اند و البته این خبر خوبی برای خریداران است.

در فروشگاه های معروف پرنتان Printemps و گالری لافايت galleries Lafayette، در پاريس، ویترین ها را برای رسیدن کریسمس آماده کرده اند. ویترین هائی که برای جلب توجه بیشتر خریداران تزئین شده است. با این همه فروشگاه های بزرگ باید صبر کنند و ببینند که آیا مردم برای خرید خواهند آمد یا تنها به تماشای ویترین ها بسنده خواهند کرد؟

این در حالی است که بنا بر پژوهش Deloitte امسال شهروندان کشورهای اروپای شرقی بیشتر از گذشته در پی خرید هدایای کریسمس و برگزاری جشن های مربوط به آن هستند.

XS
SM
MD
LG