لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

اهدای جايزه ويژه آرپا به مری آپيک


آمريکن سينما تک امسال هم ميزبان جشنواره بين المللی سينمايی آرپا بود و هنرمندان و چهره های مطرح بسياری جهت شرکت در اين مراسم با شکوه به هاليوود آمدند. يازدهمين جشنواره بين المللی سينمايی آرپا در طی سه روز آثار سينماگران جوان و فيلمسازان با تجربه کشورهای گوناگون را به نمايش گذاشت و با استقبال فراوان هنردوستان لس آنجلس مواجه شد.

زاون خاچاتوريان از دست اندرکاران جشنواره می گويد :

امسال ٥٠ فيلم از بيست و يک کشور جهان به نمايش درآمد که با استقبال قابل توجه مردم مواجه شد. جوايز جشنواره امسال در چهار بخش اصلی موزيک ويدئو ، فيلم کوتاه ، فيلم مستند و فيلم داستانی به برگزيدگان اهدا شد.

اين جشنواره از سال ١٩٩٧ و با هدف درک و شناخت بهتر جهان از دريچه سينما شکل گرفت و از رويدادهای مهم هنری لس آنجلس محسوب می شود. آرپا توجه اصلی خود را به مقوله هايی چون مهاجرت ، غربت ، تبعيد معطوف کرده و تلاش می کند تا زندگی و ارزشهای جهان چند فرهنگی امروز را به تصوير کشد. از برنامه های جالب توجه امسال قدردانی و ستايش از مری آپيک هنرمند سرشناس تأتر و سينمای ايران بود و جايزه ويژه بنياد آرپا به او اهدا شد. مری آپيک به پاس تلاشهايی که در طول سالها در حمايت از جنبشهای زنان و مبارزه با نقض حقوق بشر انجام داد ، اين جايزه را تصاحب کرد. او در اين باره می گويد :

از دريافت اين جايزه از سوی يک جشنواره معتبر سينمايی در هاليوود خوشحالم. همواره تلاش کردم که در آثارم به بيان مسائل و مشکلات زنان خاورميانه و ايران بپردازم و درزمينه حقوق بشر فعال باشم. بعنوان يک زن ايرانی از دريافت اين جايزه مفتخرم.

اين جشنواره سينمايی توسط بنياد فرهنگی آرپا برگزار می شود. آرپا که از سوی گروهی از آمريکاييان ارمنی تبار در شهر لس آنجلس تأسيس شده ، نامش را از رودخانه آرپا درارمنستان گرفته و با هدف ترويج و اشاعه ارزشهای فرهنگی و شناخت و معرفی آثارهنرمندان مستقل و متعهد فعاليت می کند. در مراسم اختتاميه جشنواره امسال که با حضور چهره های برجسته و مطرح هنری برگزار شد، هيأت داوران جوايز خود را در بخشهای بهترين موزيک ويدئو ، بهترين فيلم کوتاه ، بهترين فيلم مستند ، بهترين کارگردان ، بهترين فيلمنامه و بهترين فيلم داستانی به چهره های برگزيده اهدا کرد. در پايان بخش اصلی جشنواره ، مراسم ويژه ای جهت قدردانی از مری آپيک ترتيب يافت و فشرده ای از آثار سينمايی او به نمايش درآمد.

مری آپيک با تشکر از مسئولين و برگزار کنندگان جشنواره که جايزه ويزه بنياد آرپا را به او اهدا کردند ، از مادرش آپيک يوسفيان که همواره حامی و پشتيبانش بوده سپاسگذاری کرد و درباره نقش و اهميت توجه به حقوق بشر در عرصه هنر سخن گفت. مری آپيک ضمن اشاره به سالها فعاليت در صحنه های هنری ، از تلاشهايش در بازتاب مشکلات و سختيهای زنان ايران و خاورميانه سخن گفت و به تلاشهايش در مبارزه با نقض حقو ق بشر اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG