لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

بر تعداد افغان هایی که کشورشان را ترک می کنند افزوده می شود


کمیسر عالی آوارگان و پناه جویان وابسته به سازمان ملل متحد می گوید شمار بیشتری از افغان ها کشور را ترک می کنند، در حالی که تعداد کمتری باز می گردند.

آنتونیو گوترس، این موضوع را امروز، چهارشنبه، در کنفرانس اعانه دهندگان بین المللی در کابل عنوان کرد. کنفرانس به منظور جمع آوری پول برای افغان هایی که باز می گردند برپا شده است.

گوترس روز سه شنبه پس از دیداری از یک اردوگاه مسکونی آوارگان در شرق افغانستان وارد کابل شد. او به آوارگانی که باز می گردند قول داد جامعه بین المللی را به کمک به آنها تشویق کند.

سازمان ملل ملل متحد تخمین می زند بیش از ۳۰ هزار نفر که اخیرا بازگشته اند اینک در محله های چادری در شرق و جنوب افغانستان زندگی می کنند، و به دلیل جنگ با طالبان و نبود منابع قادر نیستند به خانه هایشان باز گردند.

کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان می گوید تقریبا سه میلیون آواره افغان، که در جریان اشغال شوروی در دهه ۱۹۸۰ و جنگ داخلی که پس از آن به راه افتاد برای فرار از جنگ گریختند، هنوز در پاکستان و ایران زندگی می کنند.

سازمان ملل متحد می گوید از سال ۲۰۰۲ حدود پنج میلیون نفر به افغانستان باز گشته اند. بسیاری از آنها، به ویژه از ایران، و اغلب در میان اعتراضات سازمان ملل متحد و آژانس های امداد، اخراج شدند. پاکستان نیز بستن برخی از اردوگاه های آوارگان در نزدیکی مرز با افغانستان را آغاز کرده است.

کمیساریا از کشورهای پناه دهنده درخواست کرده است به افغان ها اجازه دهند داوطلبانه باز گردند. در این هفته مقاماتی از ایران و پاکستان قول دادند آوارگان را مجبور به بازگشت نکنند.
XS
SM
MD
LG