لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

گزارش: مقامات ایرانی پاسپورت عشا مومنی را ضبط کرده اند


بنا بر گزارش چند رسانه از جمله لس آنجلس تایمز، و خبرگزاری ایلنا، علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضاییه گفته است هیچ گونه مشکلی برای خروج عشا مومنی از ایران وجود ندارد. با این حال پاسپورت عشا هنوز به او باز پس داده نشده است.

درحالی که شبکه های خبری، نمایندگان گروه های حقوق بشری و دوستان نزدیک عشا مومنی در شهر لس آنجلس در انتظار ورود او به این شهر روز شماری می کنند روز چهارشنبه مقامات ایرانی به عشا گفته اند که خبر اشتباه بوده است و او اجازه خروج از ایران ندارد.

دوستان نزدیک عشا مومنی که یک وبلاگ بر روی «فیسبوک» در رابطه با اخبار مربوط به عشا ایجاد کرده اند می گویند مقامات ایرانی روز سه شنبه گذشته به این دانشجوی پیشین دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در نورتریج گفته بودند که او می تواند از ایران خارج شود، اما بنا بر گفته پدر او در حال حاضر پاسپورت آمریکایی عشا توسط این مقامات ضبط شده است.

عشا مومنی قرار بود ایران را ترک کند و برای حضور در محاکمات خود در آینده به ایران بازگردد. اما رضا مومنی، پدر عشا به رامین مستقیم، خبرنگار روزنامه لس آنجلس تایمز در ایران گفته است که پاسپورت دختر او در دست مقامات است و آن ها پاسپورت عشا را نگه داشته اند که او نتواند از ایران خارج شود.

بنا بر گفته رضا مومنی، هنوز زمانی برای محاکمه عشا از سوی مقامات قضایی ایران درنظر گرفته نشده است. یکی از بازجویان محلی گفته است بهتر است عشا مومنی دوشنبه آینده به محل بازجویی بازگردد تا پرونده او یکبار دیگر بررسی شود.

عشا مومنی، ۲۸ سال دارد و بیشتر عمر خود را در ایران گذرانده اما در سه سال گذشته ساکن کالیفرنیا بوده است. او امسال به ایران سفر کرد تا پژوهش هایی در رابطه با پایان نامه تحصیلی در رابطه با فعالین حقوق زنان انجام دهد.

عشا مومنی ماه گذشته در تهران دستگیر شد و مدت سه هفته در بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی شد.

او هم اکنون با قرار وثیقه به طور موقت آزاد شده است اما با اتهام عملیات علیه امنیت ملی و تبلیغات علیه جمهوری اسلامی روبروست.

XS
SM
MD
LG