لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

سرانجام ارزش سهام در بازارهای بورس آمريکا افزايش يافت


در حاليکه در پنج روز کاری گذشته چهار روز بازارهای بورس آمريکا شاهد سير نزولی بهای سهام بودند، و پس از آنکه ارزش شاخص فن آوری اس اند پی، يکی از سه شاخص عمده سهام آمريکا، به پايين ترين ارزش خود در پنج سال گذشته رسيد، روز گذشته پس از تلاطم بسيار، سرانجام ارزش سهام در بازارهای بورس آمريکاافزايش يافت.

شاخص صنعتی داجنز ۱۵۱ واحد، اس اند پی ۸ واحد و نزدک يک واحد کسب کردند.

و اين در حاليست که نگرانی از ادامه بحرانهای مالی، رکود اقتصادی، کاهش اشتغال، و گزارش تنزل سود خالص شرکتها همچنان بر روی بازارهای بورس سايه افکنده و در حاليکه بسياری از خريداران سهام را در حاشيه نگهداشته است به سرمايه داران بزرگ شرکت های خصوصی بورس، موسوم، به هج فاند، فرصت داده است تا هر چه بيشتر از نوسانات بازار بهره برداری کنند.

سام استوال، برنامه ريز ارشد شرکت اس اند پی می گويد عليرغم نوسانات اخير، از ۲۷ ماه اکتبر گذشته تا به حال سهام به طور کلی ارزش خود را حفظ کرده اند. او به استناد گزارش فهرست قيمت توليدکنندگان، و گزارش قيمت عمده فروشی وزارت کار آمريکا، می گويد ماه گذشته به جز مواد خوراکی، از قيمت ساير کالاها کمی کاسته شده است، ولی ارقام نشان می دهند که هنوز هم کم و بيش اجناس قيمتهای خود را حفظ کرده اند. اين امر نگرانی از کاهش شديد قيمتها را، که معمولا در دوران کساد اقتصادی بروز می کند مرتفع ميسازد.

عليرغم آنکه گزارش سود خالص برخی از شرکتها از جمله شرکت سازنده سخت افزار کامپيوتری هولی پکر بسيار اميدوار کننده بود، ولی رکود اقتصادی آمريکا و عمق و زمان تداوم آن خريداران سهام را به ويژه در آسيا و اروپا بيش از پيش نگران کرده است.

امروز ارزش سهام در بازارهای عمده بورس آسيا کاهش يافت.

نيک ای توکيو ۶۶ صدم درصد، هنگ سنگ هنگ کنگ ۷۷ صدم درصد، کاسپی کره جنوبی يک و ۸۷ درصد، و اسکس استراليا ۶۷ صدم درصد از دست دادند.

در بازارهای بورس اروپا نيز در داد و ستدهای نيمروز از بهای سهام کاسته شد.

شاخص مالی تايمز لندن ۱۱۹ واحد، سی ای سی پاريس ۶۳ واحد، و داکس فرانکفورت ۱۷۲ واحد تنزل کردند.

مدير شرکت سرمايه گذاری فول برايت معتقد است که ماه های به طول خواهد کشيد تا خريداران سهام بتوانند زيانهای خود را به دست آورد.

XS
SM
MD
LG