لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

گزارش علمی: هیجان اکتشاف در موزه علوم لورنس


آدام فیلیپس، خبرنگار صدای آمریکا، کالیفرنیا

باراک اوباما، ریس جمهور منتخب آمریکا، وعده داده است که در دولت خود برای آموزش حساب و علوم اهمیت ویژه ای قائل شود.

با وجود این که بخش عمده ای از آموزش و یادگیری در کلاس های درس انجام می گیرد، موزه های علمی و مراکز آموزشی نقش مهمی در آموزش کودکان ایفا کرده و در آنها اشتیاق یافتن مشاغل علمی- تخصصی را به وجود می آورد.

موزه علوم لورنس در دانشگاه کالیفرنیا، از سال ۱۹۶۸ چنین خدماتی را در اختیار همگان قرار داده است.

در نگاه اول، یک گروه پانزده نفره از کودکان را در یکی از سالن های موزه علمی لورنس می بینید که مشغول بازی و ساختمان سازی با هزاران قطعه کوچک چوبی هستند.

بنا به گفته باربارا آندو، دستیار مدیر برنامه ، کودکان همراه با این تفریحات از یک آموزش موثر بهره مند می شوند.

او می گوید: «بلوک های کوچک ساختمانی که ما در اینجا به کار می بریم، کاپلا نامیده می شوند و به شما این امکان را می دهند که هر سازه ای را طراحی و مهندسی کنید. مثلا شما می خواهید یک پل برای وصل کردن دو نقطه بسازید. برای این کار شما به زیر سازی و تکیه گاه نیاز دارید پس می توانید هر چیزی را عملا تجربه کنید.»

کودکان به همان اندازه که از ساختن هر چیزی لذت می برند، از خراب کردن و در هم کوبیدن آن نیز به هیجان می آیند. در اینجا کودکان نیازی به تشویق برای در هم کوبیدن ساخته های خود ندارند.

باربارا آندو ادامه می دهد: « ما خیلی خوش شانسیم که مدرسه نیستیم و می توانیم به کودکان اجازه دهیم تا آزادانه به اکتشاف که بهترین روش یادگیری است دست بزنند. ما فکر می کنیم که بازی کردن شغل بچه هاست و آنها در طول بازی مشغول یادگیری هستند. آنچه که اهمیت دارد آموزش عملی کودکان است. آنها خود را یک دانشمند فرض کرده و با استفاده از ابزارهای آنان به اکتشاف و یادگیری درباره محیط پیرامون خود مشغول می شوند.»

در سالن نمایش نانو زون ، کودکان با نانو تکنولوژی آشنا می شوند. نانو تکنولوژی به کلیه فناوری های پیشرفته در مقیاس نانو اطلاق می شود. یک نانو متر یک میلیاردم متر است.

نانو زون، نو آوری های صنعتی گوناگونی را در این فناوری جدید به نمایش می گذارد.

دارل پورسلو ، مدیر مرکز نوآوری صنعتی در موزه علمی لورنس می گوید: « یکی از ایستگاه های مورد علاقه مردم مکانی است که در آن شگفتی های ذره بینی پای مارمولک خانگی به نمایش گذاشته شده است. مارمولک خانگی یک موجود کوچک است که با راه رفتن بر روی دیوار های بلند و سقف خانه ها همواره کودکان را به وجد می آورد. این حیوان قادر است تنها با استفاده از دست و پای خود بدون هیچ ماده چسبنده ای از دیوارها بالا برود. آنچه این حیوان را قادر به این کار می سازد، شاخک های ذره بینی بسیار کوچکی است که بر روی موهای این جانور قرار دارد. به همین دلیل ما یک اتاق کوچک نمایش ایجاد کردیم که به کودکان نشان می دهد چگونه افزایش نقاط اتکا در یک شیء، نیروی چسبندگی آن با دیگر اشیاء را بالا می برد. پس از آن ما با کمک وسایلی که از روی پای مارمولک خانگی طراحی شده اند، به کودکان اجازه می دهیم که راه رفتن مارمولک را شبیه سازی کنند.»

هیجان انگیز ترین برنامه تصویری به نمایش گذاشته شده در اینجا، نیرو های شکل دهنده خلیج نامیده می شود.

در فضای یک سوم هکتاری بر روی پشت بام موزه، همراه با زاویه دید ۱۸۰ درجه از خلیج سانفرانسیسکو، عوامل زمین شناسی موثر در شکل گیری یک خلیج در معرض دید عموم قرار گرفته است. کریگ هانسن، معاون مدیر نمایشگاه، در طراحی این صحنه برای بازدید کنندگان همکاری کرده است.

بازدید کنندگان پس از تماشای چشم انداز، می توانند در حین بازی با مدل کوچک و مشابه باز سازی شده در موزه، چگونگی شکل گیری یک خلیج را یاد بگیرند.

هانسن، به میز فرسایشی که از ماسه و آب تشکیل شده و در میان کودکان و بزرگسالان محبوبیت زیادی دارد اشاره کرده و می گوید: « آنها در واقع یک جفت میز شیب دار با بافت ویژه ای هستند که با شن و ماسه پر شده اند. پس از جاری کردن مقداری آب بر روی آن می توان نشان داد که جویبار چگونه به مرور زمان تپه ها را فرسایش داده و مسیر خود را شکل می دهد. این شبیه سازی در نوع خود بسیار دقیق است. این که بیشتر کودکان، با ماسه ها خانه و سد می سازند و یا چاله ها را با آب پر می کنند، اشکالی ندارد. زیرا امروزه بیشتر کودکان امکان بازی کردن در یک رودخانه واقعی را ندارند. ولی وقتی بزرگ تر شوند می توانیم به آنها نشان دهیم رودها چگونه مسیر پر پیچ و خم خود را طی کرده و دلتا چگونه شکل می گیرد.»

در واقع دو مورد از فعال ترین گسل های زمین در زیر خلیج سانفرانسیسکو قرار دارند. حرکت این دو گسل و ساییده شدن آن ها بر روی یکدیگر باعث به وجود آمدن زمین لرزه می شود.

یکی از دستگاه های مورد علاقه هانسن، ماشین کوه ساز است که از بسته های حصیری رنگارنگ و غلتان ساخته شده است. هنگامی که این ماشین روشن می شود، حرکاتش باعث تکان خورن گسل ها شده و چگونگی شکل گرفتن کوه ها را شبیه سازی می کند.

تفریح و آموزش فقط به درون دیوارهای موزه محدود نمی شود. موزه علمی لورنس ، برنامه های آموزشی جالبی ترتیب داده که می توان آنها را در هر جا به کار گرفت.

بنا به گفته کریگ هانسن، مقام رسمی موزه لارنس، آموزش علوم و حساب همراه با هیجان اکتشاف ، بلوک های ساختار آینده آمریکا را تشکیل می دهد.


XS
SM
MD
LG