لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

نخست وزیر عراق: در قرارداد امنیتی بغداد- واشنگتن «ضمیمه سری» وجود ندارد


نخست وزیر عراق سعی دارد به کشورهای همسایه بار دیگر اطمینان دهد که قرارداد امنیتی جدید با واشنگتن، آمریکا را از حمله از خاک عراق ممنوع می کند.

نوری المالکی امروز، سه شنبه، در تلویزیون دولتی گفت هیچ «ضمیمه سری» در قرارداد وجود ندارد، و به مردم عراق یادآور شد که پارلمان باید آن را تصویب کند.

ایران و سوریه نسبت به قرارداد، که روز دوشنبه امضا شد و از نیروهای آمریکايی می خواهد ظرف سه سال عراق را ترک کنند، ابراز نگرانی کرده اند.

مقامات دو کشور می گویند توافق تعهدی قاطع است، اما اضافه می کنند که ممکن است مذاکره درباره آن تجدید شود.

پیشتر، رهبر شیعیان عراق گفت هر توافقی در مورد وضعیت آینده سربازان آمریکايی در عراق باید حاکمیت کامل کشور را بازگرداند.

با این حال، آیت الله عظما علی سیستانی در بیانیه ای که امروز صادر کرد، یادآور شد در این مساله عمیقا درگیر نخواهد شد و تصمیم گیری درباره آن را به قانونگذاران واگذار می کند.

آیت الله سیستانی این بیانیه را در حالی صادر می کند که پارلمان درباره توافقنامه ای که روز دوشنبه بین ایالات متحده و عراق امضا شد بحث می کند.

این توافق، در صورتی که به تصویب برسد، جانشین دستور فعلی سازمان ملل متحد در مورد حضور آمریکا در عراق، که تا شش هفته دیگر منقضی می شود، خواهد شد.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، امروز در ایران از قرارداد انتقاد کرد و گفت واشنگتن می خواهد استیلای آمریکا در عراق را تقویت کند.

پیشتر، در روز دوشنبه، آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت امیدوار است قرارداد به سود اسلام و حاکمیت عراق باشد.

قرارداد که برای نخستین بار به عراق اجازه می دهد بر عملیات نظامی آمریکا نظارت داشته باشد، ایجاب می کند ارتش آمریکا برای جستجوی خانه ها اجازه بگیرد، و ایالات متحده را از استفاده از خاک عراق برای حمله به کشورهای ثالث ممنوع می سازد.

قرارداد همچنین تا حدودی به مقامات قضایی عراق اجازه می دهد بر جرايم جدی که سربازان آمریکايی، خارج از پایگاه و در ساعات غیر اداری، مرتکب می شوند نظارت کنند.

XS
SM
MD
LG