لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

یک مقام ایرانی: زمان راه اندازی نیروگاه بوشهر نزدیک است


خبرگزاری دولتی ایران می گوید کارهای مقدماتی برای راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر ادامه دارد.

ایرنا امروز، سه شنبه، به نقل از محسن دلاویز سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران گفت نیروگاه باید تا سال آینده به راه بیافتد. روسیه، شریک ایران در ساختن نیروگاه، می گوید سوخت لازم را تحویل داده است. روس ها کار در نیروگاه را در سال ۱۹۹۵ آغاز کردند.

در گذشته، مقامات طرح هایی را برای افتتاح نیروگاه اعلام کرده اند، اما بعدا گزارش دادند اين طرح ها به تاخیر افتاده است. ایران تحریم های خارجی را تا حدودی مسئول این تاخیرها دانسته است.

خبر جدید یک روز پس از آن اعلام می شود که رییس اطلاعات نظامی اسراییل اظهار داشت از بحث های آمریکا با ایران در مورد مسايل اتمی استقبال خواهد کرد. ژنرال آمون یادلین روز دوشنبه گفت تا آنجا که پارامترهای روشنی برای ایران تعیین شود، گفت و شنود لزوما منفی نیست.

گفته های یادلین با سخنان وزیر امور خارجه اسراییل مغایر است. او گفته است که مذاکره آمریکا با ایران ممکن است نشانه ای بر ضعف تلقی شود.

در این میان، انتظار می رود آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه گزارشی درباره فعالیت های اتمی ایران منتشر کند. مقامات ایران امروز گفتند امیدوار هستند آنچه سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران آن را «ادعاهای بی اساس» نامید، بر این بررسی تاثیر نداشته باشد.

XS
SM
MD
LG