لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۸

میلیباند: سوریه می تواند نقش عمده ای در خاورمیانه بازی کند


وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید سوریه قابلیت آن را دارد که نقشی عمده در تثبیت خاورمیانه بازی کند.

دیوید میلیباند این نظر را امروز، سه شنبه، در گفتگو با بی بی سی پیش از ملاقات با بشار اسد رییس جمهوری سوریه در دمشق ابراز داشت و گفت او بیش از یک سال با همتای سوری خود در باره مسئولیت های منطقه ای سوریه در مقابله با تروریسم، و نیز در عراق و در روند صلح خاورمیانه بحث کرده است.

میلیباند گفت سوریه می تواند نیرویی برای ثبات یا بی ثباتی باشد.

دیدار میلیباند از سوریه نخستین سفر یک مقام ارشد بریتانیایی از سال ۲۰۰۱ است و نشانه دیگری از کوشش های اروپا برای کاهش انزوای دیپلماتیکی دمشق تلقی می شود.

روز دوشنبه میلیباند به کرانه غربی رفت و بر اهمیت ادامه آتش بس بین اسراییل و جناح فتح به رهبری محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی تاکید گذاشت.

میلیباند پیشتر در روز یکشنبه در بیت المقدس با رهبران اسراییل ملاقات کرد و نگرانی های بریتانیا نسبت به شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی و مسايل دیگر را با آنها در میان گذاشت.

بریتانیا اعضای اتحادیه اروپا را برای واردات از اسراییل که در شهرکها تولید می شوند، زیر فشار گذاشته است تا کنترل های سخت تری وضع کنند.

بریتانیا و بیشتر جامعه بین المللی این شهرک ها را غیر قانونی تلقی می کنند. اسراییل کرانه غربی را سرزمین مورد اختلافی می بیند که وضعیت نهایی آن باید در مذاکرات تعیین شود.

میلیباند گفته است از سفر به خاورمیانه برای تکرار حمایت بریتانیا از مذاکرات صلح اسراییل و فلسطینیان، که سال پیش در شهر آناپولیس در ایالت مریلند در شرق آمریکا آغاز شد، استفاده خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG