لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۸

گزارش هنری: روزشماری نوجوانان آمریکایی برای تماشای فیلم شفق


فیلم «توآیلایت » یا «شفق، سایه روشن» با شرکت دو هنرپیشه جوان تازه نفس و خوشقیافه که از روی سری کتاب هایی به همین نام ساخته شده است با تبلیغاتی فوق العاده گسترده و ایجاد هیجان در میان نوجوانان، شرایطی پیش آورده است که این تماشاگران نوجوان برای تماشای این فیلم از یکشنبه شب گذشته در کنار سینمای محل گشایش آن صف های طولانی تشکیل داده اند.

فیلم «شفق» که تا همین چند روز گذشته بسیاری نام آن را نشنیده بودند، محصول یک استودیوی گمنام بنام «سامیت اینترتینمنت » است و قرار است که از لحاظ فروش گیشه، جای خالی آخرین بخش سری فیلم های « هری پاتر» به نام «هری پاتر و شاهزاده ناتنی» را پرکند. فیلمی که به دلایلی تهیه و نمایش آن به تابستان سال آینده موکول شده است.

اما درحقیقت فیلم «شفق » مشت نمونه خرواری است که در این هفته آغاز فصل فیلم های تعطیلات کریسمس و سال نو در آمریکا را رقم می زند. با نمایش این فیلم مشخص می شود که در هفته های آینده از این فیلم و دیگر فیلم های مخصوص این فصل چگونه استقبال خواهد شد.

فیلم «توآیلایت» که قراراست روز ۲۱ نوامبر به روی پرده سینماها بیاید، از روی پرفروش ترین سری کتاب های نویسنده نوجوان آمریکایی، استفانی مایر به همین نام ساخته شده است. اغلب پدرو مادرهایی که به همراه فرزندان نوجوان خود در صف های طولانی نیمه شب کتابفروشی ها ایستاده اند تا اولین نسخه این کتاب را به دست بیاورند می دانند که فیلمی از روی این کتاب می تواند از فروش ۵ میلیون دلاری کتاب هم موفق تر باشد.

«توآیلایت» داستان هیجان انگیز و پرماجرا اما مدرن عشق میان یک خون آشام و یک انسان است. بلا سوآن ، که نقش او را کریستین استوارت بازی می کند همیشه با دیگر دختران هم سن و سال خود تفاوت داشته و در مدرسه از دختران دیگر کناره می گرفته است. مادر« بلا» پس از ازدواج دوباره خود، او را به خانه پدری در شهرک بارانی کوچکی در ایالت واشنگتن می فرستد. در آنجا بلا با جوانی مرموز و بی نهایت خوشقیافه به نام «ادوارد کالین» آشنا می شود که نقش او را هنرپیشه تازه کار رابرت پاتیسون ایفا می کند.

«بلا» که هرگز با پسری مثل «ادوارد» روبرو نشده است به شدت به او دل می بازد. ادوارد کارهای اعجاب آمیزی می کند. او می تواند در جنگل های بارانی حوالی شهر به سرعت یک شیرجنگلی بدود و می تواند با دست خالی، جلوی برخورد یک اتومبیل درحال حرکت را بگیرد.

«ادوارد» که یک خون آشام است، مدت ۹۰ سال است که به انتظار دختری چون «بلا» بوده است اما اکنون باید درمقابل میل شدیدی که به آشامیدن خون او دارد با دشواری ایستادگی کند.

هرچند فیلم « توآیلایت» از لحاظ فروش گیشه مجبور به رقابت با فیلم هایی چون «ماداگاسکار به آفریقا فرار می کند» و تازه ترین فیلم جیمزباند «میزان تسلی» است اما تشکیل صف های طولانی برای پیش خرید بلیت های این فیلم در مقابل سینماها نشان می دهد که این فیلم رکورد فروش را حداقل در میان نوجوانان شهر لس آنجلس خواهد شکست.

XS
SM
MD
LG