لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

برای حمايت از ناراضیان ایرانی در عراق، گروهی از ایرانیان در مقابل کاخ سفید بست نشسته اند


تظاهر کنندگان ایرانی برای جلب نظر مقامات آمریکايی به حفاظت از ناراضیان ایرانی در عراق، یک بیدار مانی را در برابر کاخ سفید آغاز کرده اند.

این گروه روز دوشنبه، پس از آن که بان کی-مون دبیر کل سازمان ملل متحد وضعیت ناگوار اعضای سازمان مجاهدین خلق را که در اردوگاه اشرف در عراق زندگی می کنند یادآور شد، به بیدار مانی دو ماهه در مقابل مقر سازمان در نیویورک پایان داد.

مجاهدین از دهه ۱۹۸۰، زمانی که از ایران اخراج شدند، در عراق زندگی کرده اند. آنها پس از حمله عراق در سال ۲۰۰۳ خلع سلاح شدند، و بر اساس کنوانسیون های ژنو تحت حفاظت قرار گرفتند.

بسیاری در اردوگاه اشرف از آن بیم دارند که مقامات عراقی ممکن است آنها را مجبور کنند به ایران بازگردند و می گویند در چنین صورتی کشته خواهند شد.

ناصر رشیدی، رییس یک گروه ایرانی آمریکايی طرفدار حقوق بشر ( ائتلاف ملی طرفداران دمکراسی) به صدای آمریکا می گوید معترضین در مقابل کاخ سفید باقی خواهند ماند تا واشنگتن تعهد خود را به حفاظت از ایرانیان ساکن اردوگاه اشرف تجدید کند.

ایالات متحده مسئولیت های امنیتی را به مقامات عراقی بازگردانده است و روز دوشنبه قراردادی امضا کرد که بر اساس آن سربازان خود را تا سال ۲۰۱۱ خارج خواهد ساخت.

ایالات متحده و کشورهای دیگر، مجاهدین خلق را، که بسیاری در اردوگاه اشرف به آن تعلق دارند، یک گروه تروریستی تلقی می کنند. مجاهدین از صدام حسین رهبر سابق عراق حمایت می کردند، و او به آنها اجازه داد از عراق به ایران حمله کنند. مجاهدین همچنین به مبارزاتی در داخل عراق علیه دشمنان صدام حسین دست زدند، و نفرت برخی از کسانی را که در دولت فعلی حضور دارند به دست آوردند.

اما اعضای مجاهدین خلق در اردوگاه اشرف پس از خلع سلاح، بر اساس ماده چهارم کنوانسیون های ژنو تحت حفاظت قرار گرفتند. این ماده از غیر نظامیانی که زیر نظر یک قدرت نظامی خارجی به سر می برند، حفاظت می کند.

XS
SM
MD
LG