لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

یک مقام سازمان ملل متحد خواهان افزایش کمک های بین المللی به آوارگان افغان شد


مقام ارشد سازمان ملل متحد در امور آوارگان، به افغانستان رفته است و بر آن است توجه عمومی را به وضع دشوار افغان هایی که پس از سالها زندگی در ایران یا پاکستان بازگشته اند، جلب کند.

آنتونیو گوترس امروز، سه شنبه، پس از دیداری از یک محل سکونت آوارگان در شرق افغانستان، وارد کابل شد. او به آنها قول داد جامعه بین المللی را تشویق خواهد کرد به کمکشان بشتابد.

سازمان ملل متحد تخمین می زند بیش از ۳۰ هزار افغان که اخیرا بازگشته اند در چادر زندگی می کنند و می ترسند به خانه های سابق خود باز گردند.

روز چهارشنبه، گوترس ریاست مشترک یک کنفرانس بین المللی را در کابل، که به منظور جمع آوری پول برای بازگشتی ها تشکیل می شود، بر عهده خواهد گرفت.

سازمان ملل متحد می گوید تقریبا سه میلیون آواره افغان هنوز در پاکستان و ایران زندگی می کنند. آنها برای فرار از جنگ در جریان اشغال افغانستان توسط نیروهای اتحاد شوروی در دهه ۱۹۸٠ یا جنگ داخلی که در پی آن به راه افتاد، از کشورشان گریختند. اما ارقام سازمان ملل متحد حاکی است که از سال ۲۰۰۲ حدود پنج میلیون نفر به افغانستان باز گشته اند. پاکستان بستن برخی از اردوگاه های آوارگان در نزدیکی مرز افغانستان را آغاز کرده است.

دولت افغانستان قادر نیست برای بسیاری از آوارگان بازگشتی امکانات اسکان دوباره فراهم آورد، و مسئول اداره آوارگان سازمان ملل متحد می گوید این خطر وجود دارد که آنها به مهاجران دائمی در کشور خود تبدیل شوند.
XS
SM
MD
LG