لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

کشتی حامل گندم برای ایران در خلیج عدن ربوده شد


یک نفتکش عظیم ربوده شده متعلق به عربستان سعودی، حامل معادل ۱۰۰ میلیون دلار نفت، اینک در نزدیکی ساحل سومالی لنگر انداخته است.

منابع در سومالی به صدای آمریکا گفتند دزدان دریایی نفتکش را به طرف قرارگاه خود در «ایل» در شمال منطقه پونتلند می برند. اما مقامات و شاهدان می گویند نفتکش در «هراردهره»، یک روستا و قرارگاه دزدان دریایی در حدود ۳۰۰ کیلومتری شمال موگادیشو، پایتخت سومالی، لنگر انداخته است.

نفتکش «سیریوس استار» متعلق به آرامکو، غول نفتی سعودی است. سخنگوی شاخه کشتیرانی شرکت روز سه شنبه گفت عقیده بر این است بیست و پنج خدمه بین المللی نفتکش سالم هستند. شرکت می گوید در انتظار «تماس بیشتر» با دزدانی است که کنترل کشتی را در دست دارند.

در این میان، گروه دیگری از دزدان دریایی سومالیايی یک کشتی باربری حامل پرچم هنگ کنگ با ۲۵ خدمه را در خلیج عدن، در شمال سومالی ربوده اند.

رسانه های دولتی چین می گویند کشتی، به نام «دلایت»، هنگامی که ربوده شد، با محموله گندم عازم ایران بود.

دزدان دریایی سومالیايی سوار بر قایق های تند رو، نفتکش را روز شنبه در نقطه ای بیش از ۸۰۰ کیلومتر دورتر از ساحل کنیا، فراتر از محلی که معمولا دزدان دریایی در آن عمل می کنند، تصرف کردند.

دریادار مایکل مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، می گوید از این که می بیند دزدان دریایی تا کجا قادر هستند برسند، «متحیر» است.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی امروز، ربودن نفتکش را «عملی گستاخانه» نامید، دزدی دریایی را با تروریسم مقایسه کرد و آن را یک «بیماری» که همه باید با آن مبارزه کنند، دانست.

نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت، علی رغم حضور یک ائتلاف بین المللی از کشتی های جنگی، در مناطق نزدیک سواحل سومالی ربوده شد. این ائتلاف کشتی هایی از ناتو و نیروی دریایی آمریکا را شامل می شود.

دزدان دریایی مستقر در سومالی آبهای شرق آفریقا را به برخی از خطرناکترین نقاط در جهان تبدیل کرده اند. مقامات وابسته به بازرگانی دریایی می گویند دزدان در سال جاری بیش از ۳۰کشتی را ربوده اند. اکثرا پس از پرداخت باج هایی که اغلب از یک میلیون دلار فراتر می رود، آزاد شده اند.

دزدان دریایی هنوز حدود دوازده کشتی، از جمله یک کشتی باربری اوکراینی حامل ۳۳ تانک، را در کنترل دارند.
XS
SM
MD
LG