لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

سفير ايالات متحده: پيمان امنيتی عراق «واقعه ای تاريخی» است


سفير ايالات متحده تاييد پيمان امنيتی توسط کابينه عراقی را که در آن اجازه ادامه حضور ايالات متحده داده شده، «واقعه ای تاريخی» ناميد.

رايان کراکر امروز، دوشنبه، در مراسم امضای قرارداد با هشيار زباری، وزير امور خارجه عراق، سخنرانی کرد و گفت پيمان امنيت در روابط آمريکا و عراق مهم است.

کابينه عراق، يکشنبه، پيمان امنيت عراق و آمريکا را تصويب کرد، که در آن به سربازان آمريکايی تا بهمن ماه ۱۳۹٠ اجازه ماندن داده شده است.

از ۲۸ نفر وزرای کابينه پس از حدود يک سال مذاکرات سخت با واشنگتن، همه بجز يک وزير از قرارداد حمايت کردند. معاون سخنگوی پارلمان، خالد العطيه، گفت انتظار دارد قانونگذاران تا ۴ آذر ماه به آن رای دهند.

در صورت تصويب پيمان در مجلس عراق، برای نخستين بار کنترل کليه عمليات نظامی ايالات متحده به دولت آن کشور داده خواهد شد.

همچنين بر اساس اين پيمان، سربازان آمريکا بايد شهرهای عراق را تا خرداد ۱۳۸۸ ترک کنند و تا ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹٠ از کشور خارج شوند.

يکی از شرايط ديگر کليدی موافقتنامه، کارمندان ارتش آمريکا را ملزم می کند از دولت عراق برای تفتيش خانه های مردم اجازه کسب کنند.

کاخ سفيد از تاييد کابينه عراق قدردانی کرد. اما در عراق، مقتدی الصدر، شيعه تندرو اين حرکت را تقبيح کرد و از پارلمان عراق خواست توافقنامه را «بدون هيچ درنگی» رد کنند.

XS
SM
MD
LG