لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

وزير اقتصاد ژاپن: رکود اقتصادی در ژاپن ادامه يافته است


کائورو يوسانو، وزير اقتصاد ژاپن، در پی گزارش های مالی و اقتصادی منتشر شده، امروز در يک کنفرانس خبری گفت که رکود اقتصادی در ژاپن ادامه يافته است. او می افزايد با توجه به آنکه انتظار می رود اقتصاد جهانی همچنان به سير نزولی خود ادامه دهد، ژاپن نيز همچنان شاهد رکود اقتصادی خواهد بود.

در پی انقباض اقتصادی در سه ماهه دوم سال جاری، اقتصاد ژاپن در سه ماه سوم نيز سير نزولی داشت که برای اولين بار پس از سال ۲۰۰۱ نشانگر رکود اقتصادی در ژاپن است.

بر اساس تعريف، رکود اقتصادی زمان حاصل می شود که انقباض اقتصاد کشور را برای دو سه ماهه متوالی فرا گيرد.

بسياری از تحليل گران کاهش مصرف مردم و شرکتها و در نتيجه تنزل صادرات، به ويژه کاهش صادرات اتومبيل و وسايل برقی را از عوامل اصلی رکود اقتصادی در ژاپن می دانند.

در همين رابطه کارخانه اتومبيل سازی تويوتا سود خالص شرکت را يک سوم سال گذشته پيش بينی کرده است.

و اين در حاليست که خوزه مانوئل باروسو، رئيس کميسيون اتحاديه اروپا طی ايراد سخنانی در يک کنفرانس خبری در پايان اجلاس گروه ۲۰ ايراد کرد هشدار داد که در حاضر ۱۵ کشور عضو اتحاديه اروپا در رکود اقتصادی به سرمی برند، و پيش بينی کرد که ميانگين رشد اقتصادی اروپا درسال آينده کمتر از يک درصد خواهد بود که به مراتب دور از انتظار تحليل گران اقتصادی است.

لوئيس وانگ تحليل گر بازار بورس شرکت سرمايه گزاری فليپ می گويد

خريداران سهام انتظار بيشتری از اجلاس گروه ۲۰ در واشنگتن داشتند ولی رهبران شرکت کننده در اين اجلاس راه حلی عملی ارائه ندادند که به اعتقاد من منجر به فروش بيشتر و کاهش قيمت سهام در کوتاه مدت خواهد شد.

عليرغم رکود اقتصادی در ژاپن، و نگرانی از رکود اقتصادی در آمريکا و اروپا، نوسانات ارزش سهام در بازارهای بورس آسيا متفاوت بود. نيک ای ژاپن ۶ واحد و سبد سهام شانگهای چين ۲ درصد به دست آوردند، ولی از ارزش سهام هنگ سنگ هنگ کنگ ۱۳ واحد و کاسپی کره جنوبی ۱۰ واحد کاسته شد.

XS
SM
MD
LG