لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

اوباما و مک کين در شيکاگو ديدار کردند


رئيس جمهوری منتخب آمريکا، باراک اوباما، سيزده روز پس از آنکه در انتخابات رياست جمهوری آمريکا جان مک کين رقيب انتخاباتی اش را شکست داد، روز دوشنبه با سناتور جمهوری خواه از ايالت آريزونا ملاقات کرد.

به گفته دفتر دوران انتقال رئيس جمهوری جديد، رقبای پيشين درباره چگونگی ايجاد تحول در دولت به منظور دستيابی به يک دولت پرثمرتر و کارآمدتر با يکديگر گفتگو کردند. اوباما گفته است قصد دارد برای رويارويی با مشکلات پيش رو با هر دو حزب دمکرات و جمهوری خواه همکاری کند.

رئيس جمهوری آينده آمريکا و سناتور مک کين بعد از ديدار روز دوشنبه در بيانيه مشترکی گفتند در ارتباط با نياز به آغاز عصر تازه اصلاحات که بتواند به اتلاف نيروها و چند دستگی ها در واشنگتن پايان داده و اعتماد مردم به دولت را بازگردانده و رونق اقتصادی و کار برای مردم سخت کوش آمريکا به ارمغان آورد، گفتگوهای پر حاصلی داشته اند.

باراک اوباما روز يکشنبه در نخستين مصاحبه تلويزيونی پس از انتخاب شدن به رياست جمهوری آمريکا شرکت کرد. در اين مصاحبه يک ساعته، که در برنامه موسوم به ۶۰ دقيقه از کانال شبکه سی بی اس آمريکا پخش شد، رئيس جمهوری منتخب آمريکا گفت قصد دارد هر چه در توان دارد برای ثبات بخشيدن به اوضاع اقتصادی انجام دهد، اعتماد مصرف کنندگان را احيا کرده و برای ميليون ها بيکار در بازار آمريکا ايجاد شغل کند.

رئيس جمهوری منتخب آمريکا گفت اطمينان بخشی به بازارهای مالی با هدف راهيابی برای حرکت دادن اقتصاد به جلو از اهميت کلان برخوردار است.

اوباما همچنين گفت وی برای انتخاب اعضای تيم امنيت ملی اولويت خاصی قايل است زيرا در دوران انتقالی از يک رئيس جمهوری به رئيس جمهوری ديگر همواره موقعيت هايی برای حمله تروريست ها پيش می آيد.

رئيس جمهوری منتخب آمريکا بر تعهداتی که در طول مبارزات انتخاباتی اش مبنی بر تعطيل زندان گوانتانامو در خليج کوبا داده بود مجددا تاکيد ورزيد، و گفت بلافاصله پس از مراسم تحليف در اول بهمن ماه امسال (۲۰ ژانويه) با فرماندهان ارشد ارتش روی معضل کاستن از سربازان آمريکايی در عراق کار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG