لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

گزارش تحليلی: فلسطينی ها در روز شنبه پانزدهم ماه نوامبر بيستمين سالگرد استقلال خود را جشن گرفتند


در حالی که فلسطينی ها در روز شنبه پانزدهم ماه نوامبر بيستمين سالگرد استقلال خود را که توسط ياسر عرفات رهبر سازمان آزادی بخش فلسطين در سال ۱۹۸۸ ميلادی اعلام شد؛ جشن ميگيرند؛ در چند روز گذشته درگيری ها همچنان بين فلسطينی ها و اسرائيلی ها در نوار غزه ادامه داشته است.

روز شنبه در نوار غزه اکثر مردم از ياد آوری اين روز بدون ابراز هيجان زياد سخن گفتند و رسماً نيز در اين مورد سخنی گفته نشد اما در رام اله در کرانه غربی رود اردن فلسطينی ها بيشتر در باره روز استقلال خود صحبت ميکردند. در باره روز اعلام استقلال خود در بيست سال پيش.

يکی از فلسطينی های ساکن رام اله گفت اين روز، روز بزرگی برای مردم فلسطينی است و ما اميدواريم که همه چيز تغيير کند. ما اميدواريم که سرزمين ما بزودی بما باز گردد.

اما يک فلسطينی ديگر اضافه کرد من متاًسفم که اشغال سرزمين ما همچنان ادامه دارد. استقلال ما تنها بر روی کاغذ است.

در بيست سال پيش، ياسر عرفات در بين جمعيت انبوهی از فلسطينی ها اعلام استقلال کرد. اعلام استقلال از سوی ياسر عرفات رهبر سابق سازمان آزادی فلسطين که جنبه سمبليک داشت در روز پانزدهم نوامبر سال ۱۹۸۸ ميلادی در کنفرانسی در شهر الجزيره پايتخت کشور الجزاير عنوان شد.

صائب عريقات، رئيس گروه مذاکره کننده صلح با اسرائيل در باره اعلام استقلال فلسطينی ها گفت ما از سال ۱۹۸۸ ميلادی تا بحال، يعنی از زمانی که سازمان آزادی بخش فلسطين وجود دو کشور را در کنار هم پذيرفت، در انتظار آن بوده ايم که صاحب کشور مستقل خود شده باشيم. اما متاًسفانه ما هنوز تحت اشغال اسرائيلی ها هستيم. آقای عريقات در ادامه سخنان خود با اشاره به کودتای نوار غزه که توسط گروه حماس صورت گرفت گفت متاًسفانه ما از هم متفرق شده ايم. امروز وضعيت مشکل تر از سابق است.

حماس که يک گروه شبه نظامی اسلام گراست، موضع شديدتری عليه اسرائيل اتخاذ کرده است. حماس پس از آن که در ماه ژوئن سال گذشته ميلادی نيروهای وفادار به محمود عباس رئيس حکومت خودگردان فلسطينی ها را از نوار غزه بيرون راند؛ کنترل کامل آن منطقه را در دست گرفت.

در نوار غزه، سخنگوی حماس خواهان آن شد که فلسطينی ها برای استحکام موضع خود با يکديگر متحد شوند.
گفته های سخنگوی حماس همزمان با سخنان يکی از ساکنان نوار غزه است که ميگويد در اين روز ملی، من با قلبی درد آلود تنها اين مسئله را بياد ميآورم که اکنون فلسطينی ها از يکديگر جدا شده اند.

از سوی ديگر، اسرائيل همچنان به مبارزه عليه حماس ادامه ميدهد در حالی که گفتگوهای صلح را نيز با دولت محمود عباس در کرانه غربی رود اردن به جلو هدايت ميکند.
XS
SM
MD
LG