لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

وزیر خارجه بریتانیا در سفری به خاورمیانه با نخست وزیر و وزیر خارجه  اسرائیل ديدار کرد


دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا در سفری به خاورمیانه، نگرانی های کشورش را در مورد مسائل منطقه – از جمله ساخت و ساز آبادی های یهودی نشین کرانه باختری رود اردن – که جامعه بین المللی آنها را را غیرقانونی می داند، با نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل در میان گذاشت.

سفر آقای میلیبند به منظور تأکید بر پشتیبانی بریتانیا از ادامه روند صلحِ خاورمیانه انجام گرفته است. نخست وزیر بریتانیا امروز برای ملاقات با محمود عباس، رهبر تشکيلات خودگردان فلسطینیان، از اسرائیل رهسپار رام الله می شود و در ادامه سفرش با مقامات لبنان و سوریه نیز دیدار خواهد کرد.

وزیر امور خارجه بریتانیا، سفر خاورمیانه ای اش را با دیدار با رهبران اسرائیل آغاز کرد. وی که برای دیدار با رؤسای چند کشور خاورمیانه رهسپار منطقه شده است، به نخست وزیر و دیگر مقامات بلندپایه اسرائیل گفت بریتانیا مخالف ساخت و ساز آبادیهای یهودی نشین در ساحل غربی رود اردن است؛ و تأکید کرد که جامعه بین المللی، آن آبادی ها را غیر قانونی می داند.

بریتانیا از اعضای اتحادیه اروپا خواسته است تا درمورد واردات کالاهای اسرائیلی که درآن آبادی ها تولید می شود، محدودیت بیشتری اعمال کنند. از جمله این محدودیت ها، این است که روی آن کالاها عبارت «ساخت یهودی نشین های کرانه باختری» قید شود.

در کنفرانس خبری مشترک آقای میلیبند با همتای اسرائیلی اش تسیپی لیونی گفت کشورش اکنون در موقعیت دشواری قرار دارد و، در همین لحظات که ما در حال گفتگو هستیم، ساکنان شهرک سدروت – از جانب نوار غزه که در کنترل حماس است – هدف حمله قرار دارند.

وی ضمن دعوت از آقای میلیبند برای مشاهده وضعیت سدروت گفت ما نمی توانیم دست روی دست بگذاریم و شاهد حمله به شهروندان مان باشیم و از جامعه جهانی انتظار داریم تا از موضع ما در قبال این وضع پشتیبانی کند.

وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه همراه با اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل از شهرک سدروت در جنوب آن کشور بازدید کرد. از هنگامی که حماس در تابستان ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را در دست گرفت، ستیزه جویان آن گروه بارها شهرک سدروت را هدف حملات راکتی و خمپاره ایِ قرار داده اند.

وزیر دفاع اسرائیل اظهار داشت هیچ دولتی قبول نخواهد کرد که یک کشور همسایه از سویی دم از گفتگو برای صلح بزند، و از سوی دیگر برای مدتی طولانی حمله به خاک کشورش را ادامه دهد. وی می افزاید در زمان مناسب حمله گسترده تری به غزه خواهیم کرد.
وزیر خارجه بریتانیا اظهار داشت موضع بریتانیا در برابر حملات حماس همواره کاملاً روشن بوده است. «ما از حملات موشکی و دیگر اقدامات تروریستی حماس کوچکترین حمایتی نمی کنیم، و از این رو تصمیم اسرائیل برای همکاری با محمود عباس رهبر برگزیده و مشروع فلسطینیان را تحسین می کنیم.»

سفر وزیر خارجه بریتانیا به خاورمیانه در گرماگرم از سرگیری حملات موشکی حماس به خاک اسرائیل صورت گرفته است. اسرائیل در پاسخ به این حملات، بار دیگر تحریم اقتصادی غزه، و بستن گذرگاههای مرزی به روی کمک های بین المللی برای ساکنان آن منطقه را از سر گرفت.

XS
SM
MD
LG