لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۳

برای نخستين بار يک زن در آمريکا با دريافت درجه ژنرال چهار ستاره فرماندهی ۱۳۳ هزار پرسنل نظامی را بعهده گرفت


در ارتش آمريکا برای نخستين بار يک سرلشکر زن به مقام بسيار ارشدی رسيده است. ژنرال «آن دانوودی» (1)، پس از رسيدن به اين مقام بر يک گروه پرسنل نظامی ۱۳۳ هزار نفری که در نقاط مختلف جهان مستقر هستند، فرماندهی ميکند.

روز جمعه چهاردهم نوامبر ارتش آمريکا خانم «دانوودی» را به درجه يک ژنرال چهار ستاره ارتقاء داد. وی حدود ۳۳ سال سابقه خدمت دارد و در چندين پست فرماندهی انجام وظيفه کرده است. وی فرماندهی تاًمين تجهيزات و سلاح های لازم را بر عهده خواهد داشت.

ژنرال چهار ستاره ارتش آمريکا هنگام مراسم دريافت درجه خود در روز جمعه گفت هيچکس بيشتر از خود من دچار تعجب و حيرت نشده است. ژنرال «دانوودی» که ۵۵ ساله است، هنگام انجام مراسم ويژه ارتقاء درجه اش گفت: «ارتش بمن آموزش داده است و امروز در مقابل اين فرصت را بمن داده است تا به ارتش خدمت کنم.»

«رابرت گيتس» وزير دفاع آمريکا روز جمعه در اين مراسم گفت ژنرال «دانوودی» يکی از کارشناسان مسائل لجيستيکی در نسل خود شناخته ميشود. ارتقاء مقام وي، نشان دهنده شکوفائی زنان در ارتش ايالات متحده آمريکا طی سالهای اخير است.

در حال حاضر، بنا بر گفته سرويس مطبوعاتی نيروهای آمريکا، ۵۷ فرمانده نظامی زن در ارتش آمريکا خدمت ميکنند و ۴۷ افسر ذخيره زن نيز در رده های ژنرالی يا معادل آن در نيروی دريائی آمريکا ديده ميشوند.

ژنرال «دانوودی» در سال ۱۹۹۳ ميلادی و هنگام عمليات طوفان صحرا در حمله عراق به کويت، در مقام يک افسر ارشد هوا بُرد انجام وظيفه کرده است.

در حال حاضر زنانی که اونيفورم ارتش آمريکا را بتن دارند، در جبهه هائی که برای توسعه دموکراسی و حمايت از آزادی است؛ ميجنگند.

1. Ann E. Dunwoody

XS
SM
MD
LG