لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۷

گزارش: دولت نهم برای دهمین انتخابات ریاست جمهوری از منابع دولتی استفاده می کند


۱- دولت نهم در حالی ماه های پایانی عمر خود را سپری می کند که با کاهش پنجاه درصدی قیمت نفت، انتقادها نسبت به عملکردهای اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد رو به افزایش است. با گسترش این انتقادها بود که علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، حمایت های علنی خود از دولت محمود احمدی نژاد را افزایش داد که از آن جمله می توان به سخنان وی درجلسه دوم شهریور ماه ۸۷ با اعضای هیات دولت اشاره کرد. در آن جلسه که به مناسبت «هفته دولت» برگزار شده بود، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رییس جمهوری و اعضای کابینه اش، خطاب به آنان گفت: « فکر نکنيد که امسال، سال آخر دولت است؛ نه، مثل کسی که پنج سال ديگر بناست کار بکند، کار بکنيد، يعنی تصور کنيد که اين يک سال به اضافه چهار سال ديگر در يد مديريت شماست. با اين ديد نگاه کنيد و کار کنيد و برنامه ريزی کنيد و اقدام کنيد.»

۲- سخنان آقای خامنه ای در حالی منتشر شد که وی دو ماه بعد، یعنی در ۸ آبان ماه ۸۷ و با گسترش انتقادها نسبت به عملکرد دولت محمود احمدی نژاد، این گونه انتقادها را «فعالیت های زود هنگام انتخاباتی» توصیف کرد و گفت این اقدامات تنها «به ضرر مصالح کشور» است.

۳- پس از این سخنان شماری از نمایندگان نزدیک به دولت در مجلس نظیرحسین سبحانی نیا نیز با تکرار سخنان رهبر جمهوری اسلامی، «تبلیغات زود هنگام انتخاباتی» را «سياه نمايی عملكردها» عنوان کردند.

۴- انتقاد رهبر جمهوری اسلامی از آنچه که وی تبلیغ های زود هنگام انتخاباتی می خواند، در حالی مطرح می شود که محمود احمدی نژاد، دور اول سفرهای استانی خود را با سفر به استان خراسان جنوبی در ۱۸ آبان ۸۴ آغاز کرد و با سفر به استان سمنان در روز پنچ شنبه ۲۴ خرداد ۸۶ پايان داد. سفرهایی که در برخی محافل سیاسی و رسانه ای، نوعی تبلیغات زود هنگام انتخاباتی و آن هم با هزینه دولت تعبیر می شود .

هزینه دور اول این سفرها بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان اعلام شد. این مبلغ جدا از بودجه ای است كه در اختيار برخی از نهاد ها همچون «كميته امداد و بهزيستی» برای «پاسخ به نامه های مردمی در سفرهای استانی» در نظر گرفته می شود.

به گفته « داریوش قنبری» از نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی، در هر سفر استانی محمود احمدی نژاد، مردمی بسیاری هستند که با ارسال « نامه های مردمی» تقاضای کمک مالی، اشتغال، وام و... دارند که رییس جمهوری اسلامی برای آنکه این تقاضاها بدون پاسخ نباشد، برای هر نامه حدود «۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان» به ارسال کنندگان آنان می پردازد.

در دور اول سفر های استانی، نزديک به ۶ ميليون نامه از سوی مردم خطاب به رییس جمهوری اسلامی داده شد.

محمود احمدی نژاد، اکنون «دور دوم سفر های استانی» خود را سپری می کند. شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار انجام تحقیق و تفحص از سفرهای استانی رییس جمهوری اسلامی شده اند. به گفته داریوش قنبری، نماینده ایلام، « به دلیل عدم تحقق وعده‌های آقای احمدی‌نژاد در این سفرها و از سوی دیگر افزایش استفاده تبلیغاتی از سفرهای استانی با توجه به نزدیکی به انتخابات ریاست‌جمهوری، برخی از نمايندگان طرح تحقیق و تفحص از این سفرها را تهیه کرده‌اند.»

داریوش قنبری می گوید در طرح تحقیق و تفحص از سفرهای استانی سوالاتی همچون «منبع تامین هزینه‌های سفرهای استانی» و «نادیده گرفتن قوانین مصوب مجلس» مطرح می شود.

۵- انتقاد هشتم آبان ماه رهبر جمهوری اسلامی از آنچه وی «فعالیت های زود هنگام انتخاباتی» خواند، موجب نشد که روزنامه های منتقد دولت از شدت انتقادات خود از سیاست های دولت در عرصه های مختلف بکاهند. شاید همین امر بود که موجب شد «علی خامنه ای» یک بار دیگر در ۱۵ آبان ماه ۸۷، به حمایت از دولت نهم بپردازد و این بار به طور مستقیم با حمله به مطبوعات منتقد دولت آنان را به « بی بندوباری درحرف زدن واظهار نظر عليه دولت» متهم کند و اضافه کند «حرف زدن علیه دولت مساله ای نيست که خداوند به آسانی از آن بگذرد.»

این سخنان در ساعات پایانی همان روز به انتشار خبر توقیف نشریات «شهروند امروز» و «ارژنگ» از سوی نهاد دولتی «هیات نظارت بر مطبوعات» انجامید. شهروند امروز، یکی از نشریات پر فروش و منتقد دولت ایران محسوب می شد. یکی از اتهام های شهروند امروز، «غير واقعی جلوه دادن برخی اقدامات دولت» اعلام شد.

۶- انتقاد از فعالیت های زودهنگام انتخاباتی و مطبوعات منتقد دولت از سوی رهبری جمهوری اسلامی که به تهدید و توقیف شماری از آنان انجامید، در حالی صورت می گیرد که دولت نهم راه را برای فعالیت خبرگزاری ها و روزنامه های دولتی با استفاده از بودجه نهاد های دولتی باز گذاشته است. همچنین به انتشار روزنامه هایی از سوی شخصیت های نزدیک به دولت کمک می کند.

خبرگزاری دولتی« برنا»، روزنامه« خورشید» و روزنامه « وطن امروز» از جمله رسانه هایی هستند که با بودجه سازمان های دولتی پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد به وجود آمدند. بودجه این رسانه ها جدای از خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی، «ایرنا» و همچنین روزنامه دولتی «ایران» است.

روزنامه های « خورشید» وابسته به سازمان تامین اجتماعی، با بودجه ۱۲ میلیارد تومانی ، روزنامه «وطن امروز» به مدیر مسوولی «مهرداد بذرپاش»، مدیر ۲۹ ساله «گروه صنعتی سایپا» و خبرگزاری برنا، وابسته به «سازمان ملی جوانان»، در حالی فعالیت خود را در دولت نهم آغاز کردند که صفارهرندی وزیر ارشاد دولت محمود احمدی نژاد پس از دریافت رای اعتماد از مجلس هفتم، ممانعت از انتشار نشریه های رنگارنگ، پرهزینه، کم خاصیت و بی تاثیر ارگان های دولتی را یکی از برنامه های خود برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده بود.

روزنامه خورشید، با ۲۴ صفحه تمام رنگی، اولین شماره خود را در پاییز امسال روانه کیوسک های روزنامه فروشی کرد. مسوولان این روزنامه می گویند بودجه «خورشید » از محل موجودی های سازمان تامین اجتماعی تامین می شود. منتقدان می گویند این بودجه پولی است که به کارگران تعلق دارد که ماهانه بخشی از درآمد خود را به حساب تامین اجتماعی واریز می کنند. روزنامه «خورشید» در حالی به قیمت ۱۰۰ تومان عرضه می شود که روزنامه های مشابه که از کیفیت کاغذ بدتری نسبت به خورشید برخوردارند، قیمتی معادل ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان دارند.

روزنامه وطن امروز به مدیر مسوولی «مهرداد بذرپاش»، مدیر ۲۹ ساله «گروه صنعتی سایپا» و از نزدیکان محمود احمدی نژاد فعالیت خود را در مهر ماه امسال آغاز کرد.

در همین حال، اخبار حاکی از آن است که روزنامه « پیشرفت» قرار است به صاحب امتیازی و مدیر مسوولی «محمدرضا باهنر»، نماینده اصولگرای مجلس هشتم و از نزدیکان دولت نهم طی ۲ ماه آینده فعالیت خود را رسما آغاز کند.
XS
SM
MD
LG