لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

رهبران جهان در اجلاس واشنگتن برای جلوگیری از تکرار بحران های مالی پیشنهادهايی ارائه دادند


رییس جمهوری آمریکا می گوید اجلاس فوق العاده گروه ۲۰ «بسیار موفقت آمیز» بود و رهبران جهان موافقت کرده اند برای نوسازی سیستم های اقتصادی و بهبود تنظیم نهادهای مالی کشورهایشان همکاری کنند.

پرزیدنت بوش این موضوع را امروز شنبه در پایان اجلاس رهبران در واشنگتن با خبرنگاران در میان گذاشت. او و دیگر شرکت کنندگان همچنین بیانیه مشترکی درباره اصولی که گفتند می خواهند در ماه های آینده اجرا شود صادر کردند.

بیانیه از دولتها می خواهد برای افزایش هزینه های مصرفی، انگیزه های اقتصادی ارايه دهند. در عین حال بر نیاز به همکاری بین المللی تاکید می گذارد و خواهان افزایش تقسیم اطلاعات می شود.

بیانیه همچنین نوسازی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی را پیشنهاد می کند و می گوید هر دو نهاد باید نیازها و امکانات کشورهای در حال رشد را بهتر منعکس کنند.

بیانیه از صندوق بین المللی پول و دیگر نهادهای مالی می خواهد اجرای پیشنهادها را تا ۳۱ مارس آغاز کنند.

پیش از تشکیل جلسه در روز شنبه، انتظار می رفت رهبران درباره بهترین راه تثبیت سیستم مالی و به ویژه، میزان نظارتی که باید بر نهادهای مالی اعمال شود اختلاف نظر داشته باشند.

با این حال، شرکت کنندگان بر ارزش جلسه و مذاکرات، بدون توجه به نتیجه آن تاکید گذاشتند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان یادآور شد این نخستین بار است که رهبران اقتصادهای پیشرفته و در حال رشد باهم ملاقات می کنند.

XS
SM
MD
LG