لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

حضور شرکت های متعددی از ايران در نمايشگاه تجارت بين المللی در شهر سليمانيه


چهارمين نمايشگاه تجارت بين المللی که روز سه شنبه يازدهم ماه نوامبر در شهر سليمانيه در شمال عراق تشکيل شده بود، روز جمعه به کار خود پايان داد.

در اين نمايشگاه حدود ۲۰۰ شرکت عرب و همچنين شرکت هائی از سراسر جهان شرکت داشتند. از ايران نيز افرادی در اين نمايشگاه شرکت کرده بودند.

شهر سليمانيه در هفته جاری در جهت جلب سرمايه گزاری های خارجی ميزبان تعداد زيادی شرکت از کشورهای همسايه عرب و همچنين از ساير مناطق جهان بود. بيشتر شرکت هائی که در چهارمين نمايشگاه تجارت بين المللی سليمانيه شرکت کرده بودند؛ در باز سازی و طرح های زير بنائی تخصص داشتند.

اين نمايشگاه از سوی اطاق تجارت و صنايع آمريکا – عراق سازمان دهی شده بود.

«جهاد عبداله» رئيس روابط عمومی اطاق تجارت بر اين نظر است که نمايشگاه امسال بسيار فعال بوده و تا بحال ۲۷۶ شرکت از کشورهای مختلف در آن حضور داشته اند.

تمرکز اين نمايشگاه بر بازسازی و طرح های زيربنائی در منطقه کردستان عراق است. بسياری از اين شرکت ها، شرکتهائی هستند که برای نخستين بار در اين نمايشگاه شرکت کرده اند. يکی از مقامات فنی در دولت منطقه ای ميگويد آنان اميدوارند که تلاش هايشان در برگزاری اين نمايشگاه بتواند شرکت کنندگان را تشويق به سرمايه گزاری بيشتر در اين منطقه کوهستانی وسيع و آرام عراق بکند. طرح های دولت منطقه ای کردستان عراق بيشتر در زمينه های آبرسانی و ساير خدمات عمومی است.

«طارق سفتانی» يکی از شرکت کنندگان در اين نمايشگاه که يک معمار ايرانی است، در باره شرکت خود در نمايشگاه تجارت بين المللی ميگويد شرکت ما، يک شرکت مشاورتی غير انتفاعی در طرح های ساختمانی است.

ما حدود سه سال است که در عراق هستيم و در اينجا طرح هائی را پياده کرده ايم. ما برای نشان دادن قدرت و توانائی معماری ايران در اينجا هستيم.

امسال شرکت های متعددی از ايران در اين نمايشگاه شرکت کرده اند تا توانائی خود را برای کمک به توسعه سريع منطقه کردستان عراق نشان دهند.

پيش از حمله سال ۲۰۰۳ آمريکا به عراق، کردها متحدان قدرتمند جمهوری اسلامی ايران بودند. جمهوری اسلامی ايران در دوران طغيان کردهای عراق عليه رژيم صدام حسين به آنان کمک کرده بود.

در حال حاضر عراق اميدوار است که با کاسته شدن سريع خشونتها بتواند هر چه بيشتر سرمايه گزارهای خارجی را برای بازسازی های بنيادی کشور جلب کند.

XS
SM
MD
LG