لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

گزارش هنری: میچ میچل، طبال گروه جیمی هندریکس درگذشت


جسد میچ میچل، جازیست و طبال جیمی هندریکس موسیقیدان افسانه ای موسیقی راک اند رول دهه ۶۰ آمریکا در اطاق هتلی در ایالت اورگان پیدا شد.

پزشک قانونی ناحیه « مولت نوما» در ایالت اورگان گفت جسد میچ میچل در حدود ساعت ۳ صبح روز چهارشنبه ۱۲ نوامبر در هتل بنسون در مرکز شهر پورتلند کشف شده است. دلیل درگذشت میچل که هنگام مرگ ۶۱ سال داشت بنا برگفته مقامات پزشکی مرگ طبیعی بوده است.

جیمی هندریکس یکی از برجسته ترین گیتاریست های دنیای موسیقی در سال ۱۹۶۶ در لندن همکاری خود را با میچل و نوازنده گیتار باس نوئل آغاز کرد. این گروه در آن زمان با نام «جیمی هندریکس اکسپرینس» به معروفیت جهانی رسید.

یک سال بعد گروه به رهبری جیمی هندریکس نخستین آلبوم خود به نام « آیا شما تجربه کرده اید؟» را به بازار عرضه کرد که معروف ترین آهنگ های جیمی هندریکس به نام « هی جو» و « پرپل هیز» در آن گنجانده شده بود.

این گروه مدت کوتاهی پیش از مرگ جیمی هندریکس درسن ۲۷ سالگی در سال ۱۹۷۰ از هم پاشید. ردینگ هم در سال ۲۰۰۳ درگذشت.

میچل درحال اجرای کنسرت یادبود جیمی هندریکس در شهر پورتلند ایالت اورگان بود و اجرای جمعه شب گذشته، آخرین اجرای گروه او در کرانه های غربی آمریکا محسوب می شد. این گروه روز دوم نوامبر همین برنامه را در تئاتر «گریک» لس آنجلس اجرا کرده بودند.

گروه «جیمی هندریکس اکسپرینس» در مدت کوتاهی که به اجرای موسیقی پرداخت توانست تاثیرات زیادی بر روی موسیقی دوران خود بجای بگذارد. این گروه سه آلبوم مختلف در طول ۱۸ ماه همکاری خود عرضه کرد که هر سه آلبوم در «راک اند رول هال آو فیم» محل نگهداری آثار برجسته موسیقی راک آمریکا راه پیدا کردند.

هم چنین اجراهای فستیوال راک «مانتری» جایی که هندریکس گیتار خود را به آتش کشید و اجرای کنسرت دیگری در « وود استاک» در شرق آمریکا، گروه هندریکس، میچل و ردینگ را در رده بندی بزرگان تاریخ راک اندرول قرار داد.

میچل به دنبال ازهم پاشیدن گروه در کنسرت «وود استاک» با هندریکس همکاری کرد.

منتقدین موزیک، طبل نوازی میچ میچل را با گیتار نوازی هندریکس مقایسه کرده اند و او را یکی از ماهرترین نوازندگان این ساز می دانند.

میچل در سال های آخر زندگی با بسیاری از گروه های معروف همکاری های مستمر داشته است.

دیوید سینکلر، منتقد معروف درباره میچ میچل گفته است: « او یکی از خلاق ترین طبال هایی است که تا کنون در صحنه موسیقی راک اند رول ظاهر شده است و کار او با موزیک جیمی هندریکس هماهنگی های زیادی داشته است. »

XS
SM
MD
LG