لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

انتقاد شصت اقتصاددان ايرانی از سياستهای اقتصادی محمود احمدی نژاد


انتقاد شصت اقتصاددان ايرانی از سياستهای اقتصادی محمود احمدی نژاد
انتقاد شصت اقتصاددان ايرانی از سياستهای اقتصادی محمود احمدی نژاد

شصت اقتصاددان در ایران نامه ای سرگشاده به محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری را که از سیاست های اقتصادی او انتقاد می کند، امضا کرده اند. در نامه گفته می شود واکنش تنش آفرین احمدی نژاد به جهان خارج موجب می شود کشور بهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی سنگینی بپردازد.

اقتصاددانان از اينکه فرصت های سرمایه گذاری و تجارت از دست رفته است، شکایت می کنند و سیاست های دولت را مسئول بالا رفتن شدید نرخ تورم می دانند.

این نامه چند روز پس از آن منتشر شد که وزارت خزانه داری آمريکا برای بستن راه دسترسی ایران به سیستم مالی آمريکا، اقدام جدیدی را اعلام کرد. ایالات متحده اینک دیگر اجازه نخواهد داد نقل و انتقالات موسوم به حواله های برگشتی، تا زمانی که مبدا و مقصد آنها یک بانک غیر ایرانی و یک بانک غیر آمريکائی باشد، از طریق بانک های آمريکائی انجام شود. این اقدام جدیدترین رویداد در سلسله گام هایی است که ایالات متحده برداشته است، با این هدف که ایران نتواند از سیستم مالی آمريکا برای تامین هزینه فعالیت های تروریستی و برنامه های موشکی و اتمی خود استفاده کند.

استیوارت ِلوی، معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفت: هدف اقدام جدید مردم بی گناه ایران نیستند:
**** مردم ایران هم اینک زیر فشار سوء مدیریت اقتصادی رژیم قرار دارند، روشی که به یک تورم سی درصدی و بیکاری که نرخ آن به اعتقاد بسیاری از کارشناسان از بیست درصد فراتر می رود، منجر شده است.

لوی گفت برای اطمینان از ادامه کمک آمريکا به مردم ایران، ممنوعیت های معاملات برگشتی ،شامل پرداخت های مربوط به حمل مواد غذایی و دارو، پولی که خانواده ها می فرستند، و صدور مواد اطلاعاتی و آگاه کننده به ایران نمی شود.

لوی می گوید سیاست های رژیم ایران موحب انزوای سیاسی، اقتصادی و مالی ایران شده است. اما بگفته او، چنین انزوائی چاره ناپذیر نيست:
**** ایران هنوز دو راه روشن در برابر دارد: ادامه بعنوان یک مطرود مالی و منزوی از جهان، یا استفاده از مزایا و فرصتی که پیوستن دوباره آن به جامعه جهانی بهمراه خواهد آورد.

لوی گفت: انتخاب، با ایران است.

XS
SM
MD
LG