لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

قدرت های بزرگ جهان بمنظور رسيدگی به برنامه اتمی ايران در فرانسه تشکيل جلسه دادند


روز پنجشنبه قدرت های بزرگ جهان بمنظور رسيدگی به برنامه اتمی ايران در فرانسه تشکيل جلسه دادند ولی به هيچگونه راهگشائی استراتژيک دست نيافتند.

نمايندگان آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنيت – آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، و چين – راه های منصرف کردن ايران را از طرح غنی سازی اورانيوم که در حال حاضر، قدرتهای بزرگ جهان، در قبال برنامه اتمی ايران، از فرمول «تهديد و تحبيب» و يا «ديالوگ و تحريم» پيروی ميکنند، مورد گفت و گو قرار دادند.

رابرت وود سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت که نشست پاريس برای شرکت کنندگان اين امکان را فراهم کرد که وضعيت کنونی را بررسی کنند و راه های پيش رو را نيز مورد بحث قرار دهند. بيانيه ای که شامگاه روز پنجشنبه صادر شد ميگويد که شش قدرت جهان مشاروه های خود را درباره گام های بعدی در هفته های آينده پيگيری خواهند کرد.

دولت های غربی نگران آن هستند که ايران در پی ساختن تسليحات اتمی است ولی جمهوری اسلامی ميگويد برنامه اتمی ايران صرفاً برای مقاصد صلح آميز است.

روز چهارشنبه ايران اعلام کرد که نسل جديدی از موشک های زمين به زمين موسوم به «سجّيل» را که می تواند با دقت بيشتری اسراييل و جنوب شرقی اروپا را مورد اصابت قرار دهد، آزمايش کرده است.

آمريکا اقدام جمهوری اسلامی ايران را بعنوان تخلف از موارد و مندرجات قطعنامه شورای امنيت و نيز تخلّف از موازين و ضوابط تعهدات ايران در قبال جامعه بين المللی، محکوم کرد.

در رويداد ديگری روز پنجشنبه وزير امور خارجه کره جنوبی به دنبال گفت و گو با همتای ايرانی خود در سئول از ايران خواست که اعتماد بين المللی را در ارتباط با فعاليـت های اتمی خود، بازگرداند.

منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران در پاسخ به مقام کره جنوبی گفت که برنامه اتمی ايران برای مقاصد صلح آميز است.

همچنين روز پنجشنبه در گزارشی از انستيتو علوم و امنيـت بين المللی اعلام شد تصاوير ماهواره ای نشان ميدهد که ايران در حال ساختن رآکتور آب سنگين در اراک است. اين گروه که مقر آن در واشنگتن است ميگويد که وقتی اين تأسيسات کامل شود و به سرعت حد اکثر ظرفيت خود کار کند، رآکتور مزبور ممکن است بتواند هر سال پلوتونيوم کافی برای دو بمب اتمی، توليد کند.XS
SM
MD
LG