لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

گزارش اجتماعی: آتش سوزی مهیب در کالیفرنیا بیش از صد خانه مسکونی را به آتش کشید


آتش سوزی مهیب درمونته سیتو، منطقه مرفه نشین سانتا باربارا در کالیفرنیا، بیش از صد خانه مسکونی را به آتش کشید و ۱۳ مجروح به جای گذاشت

ماموران آتش نشانی سانتا باربارا و شهرهای حومه به کمک هلی کوپترهای آب پاش از نیمه شب گذشته در تلاش اند تا آتش سوزی ناگهانی و مهیبی را که با آغاز وزش باد به شدت آن افزوده شد را خاموش کنند، اما در حال حاضر این آتش سوزی به مناطق دیگر از جمله سانتا باربارا نیز سرایت کرده است.

منطقه «مونته سیتو»، محله ای است که در دهه ۲۰ میلادی به خلوتگاه و محل استراحت ستارگان هالیوود تبدیل شد و افرادی چون «چارلی چاپلین» و «داگلاس فربنکز» در آن سکونت داشته اند و امروز نیز محل زندگی چهره های سرشناس فیلم و تلویزیون هالیوود است که در خانه های چند میلیون دلاری آن زندگی می کنند.

آتش سوزی شب گذشته، و در نخستین ساعات بامداد جمعه آغاز شد و به علت وزش شدید بادهای موسوم به «سانتا آنا» با سرعتی باورنکردنی به مناطق مختلف سرایت کرد. آتش در مدت چند ساعت بیش از۱۰۰ خانه مسکونی را در خود فروکشید و هزاران نفر مجبور به تخلیه این منطقه و بخش هایی از سانتا باربارا در مجاورت آن شدند.

حداقل ۱۳ نفر در وقایع مربوط به این آتش سوزی که دلیل وقوع آن هنوز مشخص نیست مجروح شده اند.

یکی از ساکنان سانتا باربارا، تام بین، به خبرنگاران گفت:« قصرهای ۱۵ میلیون دلاری مثل خانه های کاغذی دود شدند و به هوا رفتند. خانه پس از خانه منفجر می شد و شدت گرما وحشتناک بود.»

به تام بین هم چون دیگران در ساعت ۱۲ نیمه شب دستور تخلیه داده شد:« من فقط آنقدر وقت داشتم که چند پرونده کاری، کامپیوتر و سه گربه ام را بردارم و فرار کنم. آتش در عرض 5 دقیقه بعد از دستور تخلیه، تمام خانه مرا در خود فرو کشید. سر راه حداقل ۶ قصر بزرگ را دیدم که در چند لحظه طعمه آتش شدند.»

درحال حاضر بیش از ۹ هلی کوپتر آبپاش و ۱۰ تانکر بزرگ با سرعت و شدت مشغول مهار این آتش سوزی خطرناک هستند که وزش باد هرلحظه بر شدت آن می افزاید.

آتش درحدود ساعت شش بعدازظهر پنجشنبه در مناطق غیرمسکونی حومه مونته سیتو آغاز شد و تا ساعت ۱۲ نیمه شب بیش از ۲۵۰۰ هکتار را درخود فروکشید. در ساعات اول نیمه شب بیش از یک دوجین قصر و خانه مسکونی سوخت و بکلی نابود شد. بخش هایی از یک دانشکده در نزدیکی این منطقه نیز دچار آتشسوزی شد.

بیش از ۱۴ هزار نفر تا کنون از ۵۴۰۰ خانه در مناطق تحت تعرض آتش تخلیه شده اند. بیش از ۲۰ هزار خانه مسکونی و محل کار در حال حاضر به دلیل آتش سوزی بدون برق مانده اند.

مقامات اداره هواشناسی پیش بینی می کنند که شرایط مقابله با آتش با کمتر شدن شدت وزش بادهای موسمی در ساعات آینده آسان تر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG