لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

رییس جمهوری ترکیه: مناقشات حل نشده ثبات کشورهای منطقه قفقاز را تهدید می کند


عبداله گل رییس جمهوری ترکیه خواهان افزایش همکاری درانرژی درمیان کشورهای واقع در منطفه ناآرام قفقاز جنوبی شده است.

گل این درخواست را روز جمعه در اجلاس بین المللی انرژی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان مطرح ساخت و گفت، بحران اخیر در گرجستان ثابت کرد که مناقشات حل نشده در منطقه تهدیدی عمده برای ثبات تمام کشورهای قفقاز است.

جریان انرژی در ماه اوت، زمانی که سربازان روسیه به گرجستان حمله کردند، در سراسرمنطقه مختل شد. در پی انفجاری که پلی را در مسیر شرقی – غربی راه آهن گرجستان منهدم کرد، شرکت بریتانیائی بی پی استفاده از خطوط راه آهن برای صدور نفت از طریق آن کشور را متوقف ساخت. بی پی همچنین بمدت کوتاهی خط لوله باکو – سوپسا را که از گرجستان می گذرد بست.

در جلسه روز جمعه در باکو مسیرهای احتمالی خطوط لوله برای حمل منابع انرژی منطفه خزر بررسی شد. ایالات متحده از مسیرهایی که روسیه را دور بزند حمایت کرده است.

پیشتر درروز پنجشنبه، ساموئل بودمن وزیر انرژی امریکا گفت پروژه هایی که نفت خزر را به غرب برساند، امنیت انرژی جهانی را تقویت خواهد کرد.

همچنین در باکو، متیو برایزا، مدیر کل وزارت امور خارجه امریکا در انعکاس نظر بودمن، براهمیت همکاری انرژی بین آذربایجان - گرجستان تاکید گذاشت. او می گوید ایالات متحده از تمام طرح های منطقه ای که منابع گاز را افزایش دهد ، پشتیبانی می کند.

XS
SM
MD
LG