لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

گزارش سیاسی: جمهوری خواهان پس از شکست سخت در انتخابات در پی احیای مجدد هستد 


مایکل بومن، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

دو سال پیش جمهوری خواهان اکثریت کنگره ایالات متحده و کاخ سفید را در اختیار داشتند. اما در انتخابات اخیر، جمهوری خواهان شاهد گسترش حوزه قدرت اکثریت دموکرات ها در کنگره و در دستیابی به قوه مجریه بودند.

جمهوری خواهان که بسیاری از حوزه های انتخاباتی خود را از دست داده اند، مذاکرات دشوار چگونگی احیای مجدد توان حزب خود را در واشنگتن آغاز کرده اند.

دو سال گذشته، چهره جمهوری خواهان را به شدت متحول کرده است.

پیش از انتخابات میان دوره ای کنگره در سال ۲۰۰۶، دموکرات ها غالبا منسجم نبودند و سران برجسته جمهوری خواهان در خلوت خود قویا براین باور بودند که کنگره تا ابد در اختیار اکثریت نمایندگان این حزب باقی خواهد ماند.

در ماه ژانویه آینده، دموکراتها نه تنها رییس جمهوری خواهند داشت که آرمان ها و اهداف بلند پروازانه دارد بلکه برای پیشبرد برنامه های آتی وی کنترل اکثریت کنگره را در اختیار دارند.

اولین پرسشی که پیش روی جمهوری خواهان قرار دارد این است که چگونه در مقام یک اقلیت در کنگره، با همتایان دموکرات و رییس جمهوری کار کنند که گرچه آرمان های پیشرفته دارد اما بر خواست خود برای همکاری با دیگر احزاب تاکید کرده است.

مایک پنس ، نماینده جمهوری خواه ایندیانا دستیابی به مقام رهبری حزب در کنگره را در سر می پروراند.

پنس اخیرا در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی اخبار فاکس گفت: « نمایندگان جمهوری خواه کنگره در عین حال که در تلاشند تا به طور موثر با دموکرات ها همکاری کنند، اما بر آرمان های خود ثابت قدم خواهند ماند. هدف حضور حزب مخالف در کنگره مخالفت است و با آگاهی نسبت به سیاست های رییس جمهوری برگزیده، تردیدی نیست که جمهوری خواهان مخالفت های جدی خواهند داشت و این اختلاف نظرها بر سیاست های سنتی و حزبی استوار خواهد بود و تردیدی نیست که ما با وفاداری از ایفای نقش مخالف خشنود خواهیم بود.»

شکست در حوزه های انتخاباتی معمولا عاملی برای بازبینی و ارزیابی مواضع و تاکتیک های حزب بازنده است.

جمهوری خواهان برای تحلیل نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری و کنگره در جستجوی یافتن پاسخ هستند.

پرسش آن ها این است که آیا ثمره این انتخابات نتیجه تغییر دائم چشم انداز سیاسی
آمریکا ، حسن اتفاق انتخاباتی و یا صرفا اختلال و ناهنجاری حزبی بوده است.

اریک کانتور، نماینده جمهوری خواه ویرجینیا در کنگره هر نوع ایده ای را که از عدم پذیرش پیام و آرمان های حزب جمهوری خواه، همچون دولت با اختیارات کمتر و کاهش مالیات، خبر دهد را رد می کند.

کانتور اخیرا در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی اخبار فاکس گفت: « این انتخابات نوعی جابجایی حوزه های انتخاباتی و یا گونه ای تغییر در دیدگاه مردم آمریکا و جلب نظر آن ها به فلسفه تثبیت دولت با اختیارات گسترده، همچون دولت های سوسیالیست اروپایی نبود. در حالی که ما شاهد انتخاباتی بودیم که نتیجه آن از عدم اعتماد گسترده مردم به دولت حکایت می کرد. جمهوری خواهان طی هشت سال گذشته، با این دولت مرتبط بوده اند.»

ارقام نهایی انتخابات ریاست جمهوری اخیر نشان داد باراک اوباما، رییس جمهوری یرگزیده از حمایت گسترده اقشار مختلف آمریکایی آفریقایی تباران، اسپانیایی زبان ها، زنان و جوانان برخوردار است.

اوباما نسبت به همتایان دموکرات خود در انتخابات ریاست جمهوری دوره های گذشته، آرای بیشتری از رای دهندگان اقشار کارگری و سفیدپوست و ساکنان شهرهای کوچک را به دست آورد.

کانتور می گوید:« جمهوری خواهان نباید از مواضع اقتصادی، اجتماعی و دفاع ملی که سال های طولانی اتخاذ کرده بوده اند، عقب نشینی کنند. اما در عین حال باید راهی را بیابند تا پیام خود را به طور گسترده تری به حوزه های انتخاباتی خود ارسال نمایند. جمهوری خواهان باید بار دیگر متحد شوند و این واقعیت را بپذیرند که این کشور از تنوع قومی و نژادی برخوردار شده است اما هنوز مردم آمریکا آرمان های مشترکی دارند و دولتی کارآمد و با کفایت می خواهند.»

نمایندگان دموکرات، همچون هری رید، رهبر حزب اکثریت در سنا می گوید دموکرات ها بر این باورند نتایج انتخابات از تغییر مواضع رای دهندگان به نفع دیدگاه های حکومتی و اقتصادی حزب دموکرات حکایت می کند.

دموکرات ها تاکید می کنند تاثیر بلند مدت و پایای نفوذ دیدگاه های این حزب به راهکارهای موثر آقای اوباما و نمایندگان دموکرات بستگی دارد که برای برطرف کردن معضلات کنونی اتخاذ می کنند.

XS
SM
MD
LG