لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

وزیر دفاع آمریکا از تازه ترین تهدید های موشکی روسیه انتقاد کرد


رابرت گیتس وزیردفاع امریکا می گوید تهدیدهای روسیه برای استقرار موشک های تاکتیکی درنزدیکی مرزهای لهستان، در پاسخ به طرح های دفاع موشکی امریکا، استقبال خوبی از یک رییس جمهوری جدید آمریکا نیست.

گیتس این نظر را روز پنجشنبه در استونی، در پی جلسه غیر رسمی وزیران دفاع ناتو با همتای اوکراینی شان ابراز داشت و یاد آور شد تهدید دیمیتری مدودیف برای استقرار موشک ها در کالینگراد، در منطقه بالتیک، چند ساعت پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا عنوان شد.

گیتس که برای برجسته ساختن حمایت آمریکا از متحدان اروپای شرقی در جلسه شرکت کرده بود، تهدید را تحریک آمیز و منحرف کننده نامید. مسکو کشورهای اروپای شرقی را بدلیل کوشش برای برقراری مناسبات نزدیکتر با غرب زیر فشار گذاشته است. ایالات متحده برای حفاظت از متحدان امریکا در برابر حملات احتمالی ایران، می خواهد ۱۰ موشک رهگیر در لهستان و یک ایستگاه رادار در جمهوری چک مستقر کند.

مسکو می گوید سیستم موشکی، ثبات اروپا را برهم خواهد زد و به مسابقه تسلیحاتی جدیدی منجرخواهد شد.

گیتس روز چهارشنبه هنگام ورود به تالین گفت، روسیه نباید متحدان شوروی سابق را از پیوستن کامل به غرب باز دارد. او همچنین گفت می خواهد باردیگر بر تعهد واشنگتن به اوکراین و گرجستان تاکید بگذارد. گیتس گفت ناتو روی طرح های دفاعی برای استونی و دیگر اعضای اتحادیه کار می کند. او همچنین قول داد به تقویت امنیت اینترنتی استونی کمک کند.

برخی از متحدان ناتو برای پرهیز ار خشمگین ساختن مسکو، مایل نیستند در پذیرفتن متحدان شوروی سابق شتاب کنند.XS
SM
MD
LG