لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

قدرت های بزرگ جهان درباره موضوع هسته ای ايران تشکيل جلسه می دهند


قدرت های جهان برای بررسی گام های بعدی در مورد برنامه اتمی ایران، در پاریس به گفت و گو نشسته اند.

یک دیپلمات نزدیک به مذاکرات می گوید، نمایندگانی از آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد – ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین – راه هایی را برای منصرف ساختن ایران ازغنی سازی اورانیوم بررسی می کنند.

این جلسه یک روز پس از آن تشکیل می شود که ایران گفت، موشک جدیدی را که قادر است با دقت ببشتربه هدف هایی در اسراییل و جنوب شرقی اروپا برسد آزمایش کرده است. ایالات متحده این اقدام را نقض قطعنامه های سازمان ملل متحد نامید و محکوم کرد.

در تحولی جداگانه، وزیر امور خارجه کره جنوبی در پی گفت و گو با همتای ایرانی خود در سئول در روز پنجشنبه، از جمهوری اسلامی خواست اعتماد بین المللی را باز گرداند.

منوچهر متکی به مقام کره جنوبی گفت برنامه اتمی تهران برای مقاصد صلح جویانه اجرا می شود. متکی از کره شمالی به کره جنوبی رفت. او در پیونگ یانگ با وزیر امور خارجه کره شمالی و دیگر مقامات ارشد ملاقات کرد. هنوز روشن نیست که آیا آنها در باره آزمایش موشکی ایران نیز بحث کردند یا نه.

روز پنجشنبه همچنین، موسسه علوم و امنیت بین المللی در واشنگتن ، در گزارشی گفت تصویرهای ماهواره ای نشان می دهد که ایران به ساختن یک رآکتور آب سنگین در اراک ادامه می دهد. گزارش حاکی است این رآکتور زمانی که تکمیل شود و با سرعت کامل بکار بپردازد، قادر خواهد بود پلوتونیم به اندازه ای که برای ساختن دو بمب اتمی درهرسال کافی باشد تولید کند.
XS
SM
MD
LG