لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

مروری بر روزنامه های پنجشنبه  ۲۳ آبان


تلاش برای نجات ایران

روزنامه سرمایه تیتر نخست خود را به سخنان سید محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران اختصاص داده كه در دیدار با «گروه یاری» ، گروهی كه خواهان حضور وی در رقابت های دهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران است، گفته: «وضعیت ناپسند فرهنگی و اخلاقی جامعه در سه ساله اخیر تشدید شده» و با وجود افزایش روزافزون فقر و فساد و فحشا « باید تلاش برای نجات ایران در راس فعالیت ها قرار گیرد».

خاتمی در باره احتمال حضورش در انتخابات نیز گفته «با برنامه در انتخابات آینده حضور می یابد»، او همچنین از اصلاح طلبان خواسته باید «نقشه راه» داشته باشند و برنامه چهارم توسعه و سند چشم انداز ۲۰ ساله بخش عمده ای از این نقشه راه هستند.

دلاری كه ۱۰۲۲ تومان شد

اعتماد ملی از افزایش نرخ دلار در بازار ارز ایران خبر داده و می نویسد« اینبار دلار پا را از یك هزار و ۲۰ تومان فراتر گذاشته و تا قیمت یك هزار و ۲۲ تومان پیشروی كرد».

به نوشته اعتماد ملی، معاملهگران بازار ارز روند تغییرات جدید برای دلار در ایران را « یك شروع مجدد میدانند» كه در« پی افزایش ارزش برابری دلار» و «نوسانات منفی قیمت نفت» در بازارهای جهان روی داده است. اعتماد ملی می نویسد «ادامه این روند ممكن میتواند قیمت هر دلار آمریكا را تا ۱۳۰۰ تومان برای روزهای آتی افزایش پیدا كند».

اعتماد ملی همچنین می نویسد « بازار ارز روی پاشنه معاملات پرسود دلار میچرخد و دیگر ارزها در گردونه نوسانات متضرر هستند و اینبار هم همچون رسم روزهای قبل، دلار ارزی است كه سود میدهد و سایرین زیان».

ادامه لغو كنسرت های موسیقی

كارگزاران، از لغو یك كنسرت موسیقی دیگر در ایران خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، كنسرت گروه بوشهری «لیان» كه قرار بود در استان گیلان برنامه ای اجرا كند به دستور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو شد. حسین صفار هرندی، وزیر ارشاد دولت محمود احمدی نژاد است.

كارگزاران به نقل از «حسن شریفیان سرپرست گروه موسیقی بوشهری لیان» می نویسد «این كنسرت قرار بود در برنامه شبهای بوشهر كه به موسیقی بومی بوشهر اختصاص داشت، برگزار شود» اما به دلیل «كملطفی مدیران ارشاد دو استان» لغو شد. كنسرت گروه لیان قرار بود اواخر آبان ماه در گیلان با هدف معرفی و ترویج موسیقی و فرهنگ بومی بوشهر و جنوب كشور به مردمان شمال برگزار شود.

افزایش ۸۰ درصدی قیمت برق

كیهان به نقل از مسعود حجت، «مدیر عامل شركت مدیریت شبكه برق» از افزایش ۸۰ درصدی قیمت برق تا دی ماه امسال خبر داده و می نویسد « در تابستان امسال ۶۰ درصد به نرخ برق افزوده شده و تا دی ماه ۲۰ درصد دیگر به این نرخ افزوده خواهد شد».

وی همچنین با اشاره به راه اندازی بورس برق می گوید: یكی از اهداف تشكیل بورس برق فروش انرژی به نرخ تضمینی است. « عرضه انرژی به بازار عمده فروشی، عقد قراردادهای بلند مدت فروش با توانیر و یا مدیریت شبكه برق و فروش برق به نرخ تضمینی» اهداف دیگر تأسیس بورس برق است.نامه سرگشاده ۵۰ استاد دانشگاه و محقق جامعه جنگل بانی به احمدی نژاد - اکوسیستم شمال به مرحله شکنندگی رسیده

روزنامه اعتماد می نویسد همزمان با سفر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی به استان مازندران و اظهارات وی مبنی بر« ساخت پالایشگاه و خودروسازی در این استان» که «نقض قوانین قبلی مبنی بر عدم استقرار صنایع آلاینده در سه استان شمالی است»، بیش از ۵۰ نفر از استادان و محققان دانشگاه های منابع طبیعی تهران، گرگان، ساری وچند دانشگاه دیگر به همراه جامعه جنگلبانی ایران با ارسال نامه یی سرگشاده به احمدی نژاد «خواستار تجدید نظر در اجرای برخی طرح های مخرب محیط زیست» و توجه بیشتر به تهدیدات زیست محیطی کشور به ویژه در مناطق شمالی شدند.

به نوشته اعتماد، در این نامه آمده است « متاسفانه در سال های اخیر بر اثر تداوم و تشدید تخریب مزمن نیم قرن گذشته، اکوسیستم های شمال کشور به مرحله شکنندگی رسیده اند که یکی از نمادهای قابل درک آن برای عموم، روند فزاینده بلایای طبیعی است».

XS
SM
MD
LG