لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

رییس جمهوری ایالات متحده: آزادی مذهبی عنصر اصلی سیاست خارجی آمریکا است


جرج بوش رییس جمهوری امریکا روز پنجشنبه در دومین و آخرین روز کنفرانس بین المذاهب در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک ، از پیشبرد آزادی مذهبی و دمکراسی سخن گفت. آقای بوش اظهار داشت ایالات متحده آزادی مذهبی را عنصر اصلی سیاست خارجی خود ساخته است و از کشورهای دیگر خواست آزادی را بعنوان شالوده یک جامعه « سالم و امیدوار» برسمیت بشناسند.

رییس جمهوری امریکا کمک به گسترش دمکراسی را ، که محتمل ترین راه بسوی صلح نامید، یکی از بهترین شیوه ها برای حفاظت از آزادی مذهبی توصیف کرد و گفت دولت های دمکراتیک به مردم اجازه می دهند ایدئولوژی های نفرت را به چالش بگیرند و ازتسلیم شدن آنها به افراط گرائی جلوگیری می کنند.

آقای بوش سپس با پادشاه عربستان سعودی ملاقات کرد و در باره اهمیت گفت و شنود بین ادیان، و نیز مسائل امنیتی منطقه ای و مناقشه اسراییل و فلسطینیان با او به تبادل نظر پرداخت.

آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان یکی دیگر از سخنرانان بود که گفت غرب نباید از اسلام در هراس باشد.

کنفرانس دو روزه « فرهنگ صلح » با انتقادهایی روبرو شده ، زیرا عربستان سعودی بانی آن بوده است ، کشوری که مذاهب دیگر غیر از اسلام اورتودوکس را آشکارا تحمل نمی کند.

ملک عبداله روز چهارشنبه کنفرانس را گشود و خواهان کوشش های جهانی برای پیشبرد صلح و مبارزه با تروریسم شد. او بر این عقیده بود که تروریسم از نبود شکیبائی ناشی می شود.

شیمون پرز رییس جمهوری اسراییل نیز سخن گفت . او طرح صلح ملک عبداله برای خاورمیانه را ستود و آرزو کرد صدای او پادشاه سعودی به صدای تمام خاورمیانه تبدیل شود.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند هدف کنفرانس این است که گفت و شنود بین مذاهب را توسعه دهد و چگونگی استفاده از ارزش های مشترک اخلاقی برای مقابله با بحران های جاری را بررسی کند.

XS
SM
MD
LG