لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

انجمن مدیران خبر رادیو وتلویزیون آمریکا خواستار شفافیت در عملکرد دولت آینده شد


انجمن مدیران خبر رادیو و تلویزیون Radio Television News Directors Association، که نهادی ملی و غیر دولتی است، همراه با چند گروه بزرگ خبری دیگر از رئیس جمهوری منتخب آمریکا خواست تا بلافاصله گام هائی در جهت تضمین شفافیت عملکرد دولت برای دسترسی به اطلاعات و اخبار بردارد.

انجمن مدیران خبر رادیو و تلویزیون که بزرگترین سازمان جهانی «ژورنالیسم الکترونیک» است، خواستار شفافیت در دولت آینده آمریکا شده است. دولتی که به ریاست باراک اوباما رئیس جمهوری برگزیده آمریکا از روز بیستم ژانویه سال آینده میلادی کار خود را آغاز خواهد کرد.

آنان چهار مورد را برای تغییر جهت در سیاست پنهانکاری فعلی واشنگتن به دولت آیندهپیشنهاد کرده اند:

اول - افشای احتمالی مطالب در بخش اجرائی بحال اول باز گردانده شود. بخش های مختلف دولت با صلاحدید خود تنها موقعی باید اخبار را با توجه به قانون آزادی اطلاعات و اخبار منتشر نکنند که از افشای آن ضرر و زیان ملموسی دیده شود.

دوم – ایجاد یک نهاد مستقل و صلاحیتدار در شبکه خبری اینترنت برای آن که به شهروندان کمک کند تا به دولت خود دسترسی داشته باشند. دولت اوباما باید سریعاً نسبت به تاسيس يک دفتر خدمات اطلاعات و اخبار در بایگانی ملی و اسناد و مدارک دولتی برای مباحثات رسانه ها در باره افشای اخبار و اطلاعات اقدام کند.

سوم – سازمان های دولتی باید از پیشنهاد یا تاًیید غیر ضروری معافیت های قانونی از افشای اطلاعات ممنوع شوند. هر لايحه پيشنهادی يا مورد حمايت دولت مبنی بر معافيت مشخص از افشای برخی اطلاعات می بايست در وسعت بُرد و مدت محدود شده و تحت بازرسی قرار گيرد.

چهارم – در آخرین مورد، به رئیس جمهوری منتخب آمریکا پیشنهاد شده است که هم خود وی و هم مشاوران ارشد و همکارانش در تمام بیانیه ها و اظهاراتشان در باره اخباری که به مسائل عمومی ارتباط دارد، از همین روش یعنیروش شفافیت تبعیت کنند.

باربارا کوکران، رئیس انجمن مدیران خبر رادیو و تلویزیون آمریکا میگوید این فرصتی است برای رئیس جمهوری منتخب که بعنوان یک نمونه پیشگام، شفافیت عملکرد دولت را برای شهروندان آمریکا تضمین کند.

XS
SM
MD
LG