لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

گزارش اجتماعی: موج فراگیر جنایت در مکزیک


گرگ فلاکوس، خبرنگار صدای آمریکا، هوستون

پس از کشته شدن وزیر امور داخلی در یک حادثه سقوط هواپیما، رییس جمهور مکزیک مبارزه تازه ای در جنگ با مواد مخدر را اعلام کرد.

کارشناسان معتقدند کشور مکزیک برای رویارویی و پیروزی در مقابله با تشکیلات جنایتکار احتیاج به یاری ایالات متحده دارد.

پس از کشته شدن جمعی از مقامات مقابله با جنایات در یک حادثه وحشتناک هوائی در وسط شهر مکزیکو سیتی در روز چهارم نوامبر گذشته ، رییس جمهور مکزیک فلیپو کالدرون با یک اقدام فوری به معرفی جانشین های این مقامات از دست رفته پرداخت.

یک قانونگذار پیشین، فرناندو گومز مونت، در این دوران ازدیاد جنایات وابسته به مواد مخدر، به عنوان وزیر امور داخلی معرفی شد. در سال جاری علیرغم مبارزات پیگیر کالدرون، بیش از ۴۰۰۰ نفر در خشونت های ناشی از جنگ با مواد مخدر جان خود را از دست داده اند.

در حالی که تشدید خشونت ها به ویژه در شهرهای مرزی تهدیدی برای ایالات متحده محسوب می شود ، در برخی از این شهرها از جمله «تی حوانا» خشونت های مرتبط به جنگ های مواد مخدر امری عادی به شمار می رود.

بنا برگفته جورج کاستاندا، وزیر امورخارجه پیشین مکزیک، شرایط وخیم تر از همیشه و غیرقابل کنترل شده است و چالش های چند جانبه ای برای مقابله با این مشکلات در پیش روی کشور مکزیک قرار دارد.

بیشتر خشونت های ناشی از جنگ های مواد مخدر تا امروز در جنوب مرزهای ایالات متحده باقی مانده است اما بنا بر هشدار کاستاندا، جان یک میلیون شهروند آمریکایی که در مکزیک زندگی می کنند و نیز جهانگردانی که هرسال از این کشور دیدن می کنند در حال حاضر در خطر است.

جورج کاستاندا می گوید:« خطر اصلی این است که یا این مسائل و مشکلات به داخل مرزهای آمریکا نیز نفوذ کند و یا این که جان آمریکایی های ساکن مکزیک به خطر بیفتد.»

فرد برتن از استراتفور، یک شرکت خصوصی اطلاعاتی در آستین تکزاس، معتقد است وضعیت جنایات و آدم ربایی ها در نواحی مرزی این ایالت و مکزیک چندین برابر گذشته شده است:« کوشش های پرزیدنت کالدران برای جنگیدن با جنایتکاران مواد مخدر از طریق بسیج کردن ارتش و پلیس فدرال تاکنون تاثیر چندانی نداشته است. چرا که سوداگران مواد مخدر با پولی که دارند توانسته اند اعضای ارتش و پلیس فدرال را بخرند.»

حادثه هوایی چهارم نوامبر و کشته شدن خوان کامیلو مورینو، نماینده دولت در جنگ های علیه مواد مخدر، می تواند تاثیرات منفی بر کوشش ها در این راه داشته باشد.

اخیرا دو تن از مقامات بلندرتبه دولتی برای قبول رشوه از سوی کارتل های مواد مخدر، که بیش از یک صد میلیون دلار ثروت دارند، و دادن اطلاعات به آن ها، از سوی دولت بازداشت شدند.

با وجود آن که کاستاندا معتقد است کمک بیشتری از سوی ایالات متحده لازم است در مورد حساسیت های مکزیک در این مورد می گوید: « در حال حاضر این سئوال مطرح است که آیا ایالات متحده خواهد توانست کوشش های بیشتری در پیشبرد جنگ با مواد مخدر در کشور مکزیک داشته باشد؟»

رییس جمهورمنتخب آمریکا،باراک اوباما در حال حاضر چالش های چند جانبه ای در رابطه با سیاست های خارجی خود دارد که از آن جمله جنگ در دو جبهه مختلف و تهدیدات هسته ای از سوی ایران است . در عین حال ممکن است که در یک سال آینده شرایط وخیم کنونی در همسایگی آمریکا، مکزیک، از امروز هم بدتر شود.


XS
SM
MD
LG