لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

گزارش تحلیلی: پیشنهاد انجمن مدیران خبر رادیو و تلویزیون آمریکا برای رعایت شفافیت در عملکرد دولت آینده


انجمن مدیران خبر رادیو و تلویزیون در کنار چند گروه بزرگ خبری دیگر از رئیس جمهوری منتخب آمریکا خواست تا بلافاصله گام هائی در جهت تضمین شفافیت عملکرد دولت برای دسترسی به اطلاعات و اخبار بردارد.

«انجمن مدیران خبر رادیو و تلویزیون» که بزرگترین سازمان جهانی «ژورنالیسم الکترونیک» است، خواستار شفافیت در دولت آینده آمریکا شده است. دولتی که به ریاست باراک اوباما رئیس جمهوری برگزیده آمریکا از روز بیستم ژانویه سال آینده میلادی کار خود را آغاز خواهد کرد. انجمن مدیران خبر رادیو و تلویزیون آمریکا نهادی است ملی و غیر دولتی.

آنان چهار مورد را برای تغییر جهت در سیاست نهان کاری فعلی واشنگتن به دولت آینده پیشنهاد کرده اند:

اول - افشای احتمالی مطالب در بخش اجرائی به حال اول باز گردانده شود. بخش های مختلف دولت با صلاحدید خود تنها موقعی باید اخبار را با توجه به قانون آزادی اطلاعات و اخبار منتشر نکنند که از افشای آن ضرر و زیان ملوسی دیده شود.

دوم – ایجاد یک نهاد مستقل و صلاحیت دار در شبکه خبری اینترنت برای آن که به شهروندان کمک کند تا به دولت خود دسترسی داشته باشند. دولت اوباما باید سریعاً دفتر خدماتی اطلاعات و اخبار را در بایگانی ملی و اسناد و مدارک دولتی برای مباحثات رسانه ها درباره افشای اخبار و اطلاعات تاًسیس کند.

سوم – سازمان های دولتی باید از پیشنهاد یا تاًیید غیر ضروری معافیت های قانونی از افشای اطلاعات ممنوع شوند.

چهارم – در آخرین مورد، به رئیس جمهوری منتخب آمریکا پیشنهاد شده است که خود، مشاوران ارشد و همکارانش نیز در تمام بیانیه ها و اظهاراتشان در باره اخباری که به مسائل عمومی ارتباط دارد، از همین روش یعنی روش شفافیت تبعیت کنند.

باربارا کوچران، رئیس انجمن مدیران خبر رادیو و تلویزیون آمریکا میگوید این فرصتی است برای رئیس جمهوری منتخب که بعنوان یک نمونه پیشگام، شفافیت عملکرد دولت را برای شهروندان آمریکا تضمین کند.
XS
SM
MD
LG